Obowiązki personelu medycznego w przypadku podejrzenia, że pacjent jest ofiarą gwałtu
Zmiana ta jest istotna z punktu widzenia wykonywania pracy przez personel medyczny, bowiem w sytuacji, gdy osoba, która udziela świadczeń medycznych – czyli np. lekarz, pielęgniarka lub położna – uzna, że zachodzi podejrzenie, że ma do czynienia z ofiarą przemocy seksualnej – to powinna złożyć powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury lub powiadomić Policję.
Podczas badania pacjenta, który stał się ofiarą gwałtu, personel medyczny powinien nie tylko dołożyć wszelkich starań, aby pomóc pacjentowi i nie pogłębić jego traumatycznych przeżyć, ale również zadbać o zabezpieczenie śladów przestępstwa w sposób, który umożliwi pokrzywdzonemu dochodzenie sprawiedliwości, a organom ścigania – wykrycie sprawcy przestępstwa.
W związku z powyższym w przypadku, gdy pacjentem jest ofiara gwałtu, to personel medyczny powinien podjąć współpracę z Policją mającą na celu zabezpieczenie śladów przy użyciu zestawy kryminalistycznego. Prawidłowo przeprowadzone postępowanie z użyciem dostarczonego przez policję zestawu kryminalistycznego umożliwi zabezpieczenie dowodów przestępstwa przed ich utratą. Powyższa procedura dot. Zabezpieczenia dowodów pozwoli na identyfikację sprawcy a także dochodzenie sprawiedliwości na drodze sądowej.
Przesłuchanie ofiary gwałtu
Oczywistym jest, że opowiadanie o doznanej przemocy seksualnej wiąże się z ponownym przeżywaniem emocji, które towarzyszyły zdarzeniu. Dlatego też, warto również wspomnieć, że nowelizacja ustawy wyeliminowała konieczność kilkukrotnego składania zeznań. W związku z tym zawiadomienie o przestępstwie, w przypadku, gdy składa je osoba pokrzywdzona, powinno ograniczyć się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów. Przesłuchanie pokrzywdzonego w charakterze świadka przeprowadza sąd na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego. Z kolei na rozprawie głównej odtwarza się sporządzony zapis obrazu i dźwięku przesłuchania oraz odczytuje się protokół przesłuchania. W sytuacji, gdy zajdzie konieczność ponownego przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka, to na jego wniosek przesłuchanie przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu mogłaby oddziaływać krępująco na zeznania pokrzywdzonego lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny. Ponadto, w sytuacji, gdy przesłuchanie odbywa się z udziałem biegłego psychologa, należy zapewnić – na wniosek pokrzywdzonego, aby był on osobą tej samej płci co pokrzywdzony, chyba że będzie to utrudniać postępowanie.