- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPolicjant z HIV może pracować

    Policjant z HIV może pracować

    D. M. został zwolniony ze służby w Policji na podstawie decyzji komisji lekarskiej orzekającej o jego całkowitej niezdolności do służby. Powodem tej decyzji był fakt, że jest on nosicielem wirusa HIV. Nosicielstwu tego wirusa, w zaskarżonym rozporządzeniu, przyporządkowano tylko jedną kategorię zdrowia – D – co oznacza: całkowicie niezdolny do służby i eliminuje możliwość uwzględnienia przez komisję lekarską jakichkolwiek indywidualnych okoliczności.
     
    W myśl ustawy o Policji wynika, że o niezdolności do służby w Policji nie decyduje sam fakt występowania określonego schorzenia lecz stopień jego zaawansowania, który decyduje o kondycji psychofizycznej badanego policjanta. Przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych równoważąc zakażenie wirusem HIV z niezdolnością do służby są sprzeczne z ustawą. Wedlug sądu pytającego, regulacja taka może mieć źródło w chęci ochrony przed zakażeniem innych osób, z którymi styka się policjant. Istnieje jednak wiele stanowisk, na których taki funkcjonariusz może pełnić służbę bez narażenia innych osób na zakażenie. Ponadto, ustawodawca zezwala, by służbę w Policji pełniły osoby, u których stwierdzono przewlekłe schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne, nie stanowiące przeszkody do pełnienia służby na określonych stanowiskach. Powstaje wobec tego uzasadniona wątpliwość, czy sytuacja ta nie jest formą nieuzasadnionej dyskryminacji oraz naruszeniem jednakowych zasad dostępu do służby publicznej wynikających z konstytucji oraz Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.
    Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 57 pkt 4 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych w zakresie, w jakim powoduje uznanie policjanta za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby z powodu nosicielstwa wirusa HIV bez względu na stan zdrowia, jest niezgodny z art. 60 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na zbędność wydania wyroku
    Zaskarżony przepis powoduje, że stwierdzenie u policjanta nosicielstwa wirusa HIV jest równoznaczne z uznaniem go za całkowicie niezdolnego do pełnienia. Natomiast Komisje lekarskie nie mają możliwości przyznania takim osobom kategorii zdrowia C, która stanowi, iż dana osoba jest zdolna do służby z ograniczeniem, np. na niektórych stanowiskach. Rola komisji ograniczona jest do zdiagnozowania policjanta, a skutek diagnozy jest automatyczny. Następuje na mocy kwestionowanego przepisu rozporządzenia, który przesądza, że nosicielstwo wirusa HIV powoduje zawsze, w każdym wypadku  tylko całkowitą niezdolność do służby.
    Zważywszy na charakter pełnionej służby od policjantów można wymagać spełniania szczególnych warunków fizycznych i psychicznych. Ocena przydatności do służby policjantów-nosicieli wirusa HIV powinna być dokonywana przez komisje lekarskie, z uwzględnieniem zarówno aktualnego stanu zdrowia danego funkcjonariusza, jak i zakresu czynności związanych ze stanowiskiem, na którym do tej pory pełnił służbę. Nie może być ograniczona przez § 57 pkt 4 załącznika nr 2, który – bez względu na okoliczności konkretnego wypadku – zakłada automatyczne uznanie każdego nosiciela wirusa HIV za niezdolnego do służby w Policji.
    Według Trybunału Konstytucyjnego zaskarżone rozwiązanie stanowi nieproporcjonalne ograniczenie prawa dostępu do służby publicznej w Policji. Dążenie do minimalizacji ryzyka zarażenia wirusem HIV znajduje uzasadnienie w takich wartościach konstytucyjnych, jak ochrona zdrowia oraz wolności i praw innych osób. Cel ten można jednak osiągnąć mniej radykalnymi środkami, np. przeniesieniem policjanta na inne stanowisko służbowe. Nosiciele wirusa HIV nie powinni pracować w służbie patrolowo-interwencyjnej, gdzie stosunkowo duże jest ryzyko urazu i kontaktu z zakażoną krwią, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracowali w administracji policyjnej, szkolnictwie, pionach analitycznych czy laboratoriach policyjnych.
    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego daje pytającemu sądowi  możliwość uznania bezpodstawności zwolnienia ze  służby policjanta-nosiciela wirusa HIV, którego sprawa jest rozpatrywana przez WSA.  Wydanie ewentualnego rozstrzygnięcia w tej sprawie należy do kompetencji sądu pytającego. Do czasu ewentualnej interwencji prawodawcy, komisje lekarskie mogą oceniać wpływ nosicielstwa wirusa HIV na zdrowie policjanta i tym samym na jego przydatność do służby na podstawie ogólnych przepisów rozporządzenia.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE