- Reklama -
czwartek, 2 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOkresy wypłacania wynagrodzenia za czas choroby

    Okresy wypłacania wynagrodzenia za czas choroby

    W świetle tych przepisów osoby zatrudnione, które ukończyły 50 lat otrzymują zasiłek chorobowy od 15 dnia niezdolności do pracy, natomiast osoby, które nie ukończyły 50 roku życia otrzymują zasiłek chorobowy od 34 dnia niezdolności do pracy. W przypadku niezdolności do pracy niewiążącej się z pobytem w szpitalu powyższa regulacja nie ma znaczenia dla pracownika, gdyż okres pobierania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia za czas choroby wynosi łącznie 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub w okresie ciąży 270 dni, natomiast miesięczny zasiłek chorobowy stanowi 80% podstawy wymiaru. Jednakże w przypadku, gdy choroba pracownika wiąże się z pobytem w szpitalu – istotne znaczenie ma dla niego fakt, czy w okresie pobytu w szpitalu pobiera wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami za okres pobytu w szpitalu przysługuje pracownikowi miesięczny zasiłek chorobowy stanowiący 70% podstawy wymiaru zasiłku, natomiast w przypadku pobierania wynagrodzenia za czas choroby pracownik otrzymuje 80% wynagrodzenia bez względu na to czy jego choroba związana jest z pobytem w szpitalu czy też nie.
     
    W związku z powyższym w założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zaproponowano wprowadzenie 80% zasiłków chorobowych za okres pobytu w szpitalu dla ogółu ubezpieczonych – z wyjątkiem osób uprawnionych do zasiłków 100%. W ten sposób wszyscy ubezpieczeni w okresie pobytu w szpitalu dostawaliby jednakowe procentowo świadczenia, zarówno w postaci zasiłków chorobowych, jak również – pracowników przypadku pracowników – wynagrodzenia za czas choroby. Pracownicy w wieku powyżej 50 lat, których pierwsze dni choroby w danym roku kalendarzowym przypadną na pobyt w szpitalu, nie będą dzięki temu dyskryminowani ze względu na wiek, a ponadto wszyscy ubezpieczeni nie będą mieli zmniejszanych świadczeń za okres pobytu w szpitalu.
     
    Celem projektowanej nowelizacji jest zrównanie poziomu świadczeń chorobowych pracowników za czas pobytu w szpitalu bez względu na. Zaproponowano wprowadzenie 80% zasiłków chorobowych za okres pobytu w szpitalu dla ogółu ubezpieczonych, z wyjątkiem osób uprawnionych do zasiłków 100%. W ten sposób wszyscy ubezpieczeni należący do tej samej kategorii podmiotów, w okresie pobytu w szpitalu, dostawaliby jednakowe procentowo świadczenia, zarówno w postaci zasiłków chorobowych, jak również – w przypadku pracowników – wynagrodzenia za czas choroby. Zmianę taką proponuje się wprowadzić poprzez wykreślenie z treści art. 11 ustawy chorobowej ust. 1a wprowadzonego ustawą z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 154, poz. 1791) – określającego niższy, czyli 70% wymiar zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu.
    Z uwagi na fakt, że proponowana nowelizacja jest korzystna dla ogółu ubezpieczonych będzie obowiązywała od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy. Osoby, które w dniu wejścia w życie niniejszej nowelizacji przebywałyby w szpitalu w związku z czasową niezdolnością do pracy, od dnia jej wejścia w życie otrzymywałyby zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast za okres pobytu w szpitalu przed dniem wejścia w życie nowelizacji – zasiłek byłby wypłacony w wysokości 70% podstawy wymiaru.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE