Spis treści
Czym jest metoda In vitro?
Metoda in vitro jest jedną z metod objawowego leczenia niepłodności. Nie usuwa ona samej przyczyny, jednak pozwala parom na posiadanie wspólnego potomstwa w sytuacji, gdy zarówno leczenie farmakologiczne, jak i inne wszelkie dostępne metody okazały się niewystarczające. In vitro polega na pozaustrojowym zapłodnieniu komórki jajowej, z której rozwija się zarodek, wprowadzany następnie do organizmu matki. Choć metoda ta nie gwarantuje w 100% posiadania potomstwa, to jednak stosowana od ponad 20 lat pokazała, że wiele par w ten sposób doczekało się zdrowego i co najważniejsze wspólnego potomstwa.
Przypadek z Polic wodą na młyn przeciwników In vitro?
2 dni temu Polskę obiegła informacja o zdarzeniu mającym miejsce w szpitalu w Policach, w województwie zachodniopomorskim, gdzie w wyniku fatalnej pomyłki kobieta urodziła nie tylko nie swoje dziecko, ale dodatkowo obarczone wadami genetycznymi. To wywołało lawinę komentarzy, tak przeciwników, jak i zwolenników prawnej regulacji zabiegu in vitro. Przeciwnicy metody in vitro podkreślali jej negatywne konsekwencje, jako argument wskazując przypadek polickiego szpitala. Natomiast zwolennicy i orędownicy ustawowych regulacji podkreślali konieczność wprowadzenia do sytemu prawnego przepisów prawa formalizujących metodę in vitro, zaś zdarzenie, jakie miało miejsce w województwie zachodniopomorskim stawiali jako przykład szkodliwości braku stosownych regulacji prawnych.
Co reguluje projekt ustawy o in vitro?
Projekt „ustawy o in vitro” przede wszystkim określa kto, kiedy i jak może skorzystać z zapłodnienia in vitro oraz kto i na jakich zasadach może podarować nasienie lub komórkę rozrodczą. Wskazuje także dopuszczalną liczbę jednorazowego wytworzenia zarodków, szacując ją na 8 z możliwością jej zwiększenia z ważnych powodów. Co ważne projekt reguluje także dopuszczalność badań genetycznych powstałych zarodków. Zarodki będą mogły być również zamrażane. Stosowanie metody in vitro pozwoli także uniknąć ciężkiej dziedzicznej choroby genetycznej, bowiem wybrany zostanie zarodek nieobciążony genetycznie.
W świetle postanowień projektu zakazane jest natomiast między innymi:
- Niszczenie zarodków;
- Tworzenie zarodków w celu innym niż prokreacja;
- Tworzenie klonów, chimer i hybryd;
- Dokonywanie w zarodku zmian genetycznych;
- Płacenie za komórki rozrodcze czy zarodki.
Metoda in vitro jest faktem, więc po co ją sztucznie podważać?
Metoda in vitro stosowana jest od ponad 20 lat i badania pokazują, że w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego rodzą się zdrowe dzieci, zaś niepłodne pary mogą spełniać swoje rodzicielskie marzenia. Skoro in vitro jest faktem, to czy jest sens nadal dywagować nad jego etycznym wymiarem?
Czy dla par, dla których jedyną szansą na posiadanie potomstwa jest zapłodnienie In vitro, wystarczającym argumentem dla braku prawnych regulacji jest stwierdzenie, że metoda ta jest niezgodna z dogmatem wiary Kościoła katolickiego?
Wciąż jednak nie brak głosów, że metoda ta z jednej strony dająca życie, okupiona jest śmiercią pozostałych zarodków. Czy aby na pewno? Zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu pojmowaniu rzeczywistości przede wszystkim pary, które zostały rodzicami właśnie dzięki metodzie pozaustrojowego zapłodnienia. Jak pokazuje projekt ustawy, twierdzenia takie wydają się niezasadne. Skoro więc przeciwnicy In vitro tak gorliwie i bezwzględnie bronią życia, to tym bardziej powinni popierać wyżej opisany projekt ustawy.
Podsumowanie
Na zakończenie warto jest zatem postawić pytanie, czy faktycznie metoda, w wyniku której rodzi się kolejny człowiek jest aż tak sprzeczna, jak podkreślają jej przeciwnicy, z normami etyki i dogmatami wiary katolickiej? Czy żyjąc w XXI wieku w ogóle mamy moralne prawo uzależniać możliwość posiadania wspólnego potomstwa przez inne pary od tego, co dla nas jest etyczne, a co nie? Czy fakt, że część polskiego społeczeństwa jest gorliwymi katolikami silnie związanymi z Kościołem nadaje im prawo do narzucania swych poglądów wszystkim Polakom?