Jak wskazano powyżej porozumienie musi zostać sporządzone obligatoryjnie przez rodziców dziecka tylko w jednej sytuacji. Mianowicie chodzi o przypadek, gdy rodzice wnoszą zgodnie o pozostawienie im obojgu władzy rodzicielskiej.
Czym jest porozumienie rodziców?
Porozumienie rodziców, zwane również porozumieniem wychowawczym jest to niejako dokument przygotowany przez rodziców dziecka, w którym należy sformułować postanowienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem w trakcie separacji lub po rozwodzie. Ustawodawca nie sprecyzował formy tego porozumienia. Jednakże przyjęło się, że porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej. W porozumieniu należy określić listę kwestii, które odnoszą się do elementów władzy rodzicielskiej, a także sposobów i form utrzymywania kontaktów z dzieckiem w trakcie separacji lub po rozwodzie.
Co powinno zawierać porozumienie rodziców?
Porozumienie wychowawcze powinno zawierać takie punkty jak np.:
- kontakty – kwestie kontaktów można rozwiązać na wiele różnych sposobów. W sytuacji, gdy dzieci są wystarczająco duże można z nimi porozmawiać i wysłuchać ich opinii w tej kwestii. W tym miejscu można także wpisać postanowienie dotyczące miejsca zamieszkania dzieci. W punkcie dotyczącym kontaktów, warto ustalić także w jaki sposób mają odbywać się kontakty dziecka z nowymi osobami z otoczenia rodziców (np. z nowym partnerem).
- wakacje – jest to bardzo ważna kwestia, zarówno z punktu widzenia rodziców, jak i dziecka. Rodzice chcą odpowiednio wcześniej móc zaplanować swój wolny czas, a dzieci chcą wiedzieć z kim i w jaki sposób spędzą wakacje. Warto w porozumieniu spróbować ustalić w jakim okresie wakacji dzieci będą przebywać z każdym z was, czy zgadzacie się na zabieranie dzieci na wycieczki zagraniczne itd.
- święta – w tej części porozumienia można wypisać zarówno święta religijne, jak i inne ważne uroczystości rodzinne, takie jak urodziny dzieci, rocznice, śluby itd. W tym punkcie należy określić np. w jaki sposób i gdzie dzieci będą spędzać święta.
- zdrowie – w porozumieniu można określić, kto w przyszłości będzie podejmować decyzję o wyborze lekarza lub np. o sposobie leczenia w przypadku choroby dzieci.
- edukacja – mając na względzie dobro waszych dzieci, warto określić sprawy związane z edukacją. Napiszcie w jaki sposób będą podejmowane decyzje dotyczące dalszego wykształcenia, kto będzie odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów ze szkołą lub np. kto będzie płacił za zakup książek i przyborów szkolnych.
W celu sporządzenia dobrego porozumienia, zawierającego wszystkie istotne elementy warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.