- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPowstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług dla dostawy książek

    Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług dla dostawy książek

    Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy książek został określony w przepisie art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Przepis ten stanowi o tym, iż obowiązek podatkowy z tytułu dostawy książek drukowanych – z wyłączeniem map i ulotek oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych – powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy, jednakże nie później niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów. Natomiast w sytuacji, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

     

    Powyżej opisany sposób określenia 120 – dniowego terminu powstania obowiązku podatkowego ma na celu wskazanie, że termin ten liczony jest już od pierwszego dnia wydania przedmiotowych towarów konkretnemu nabywcy. Przy określeniu tego terminu, np. na etapie dostawy książek przez hurtownię – nie ma znaczenia, kiedy nastąpiło pierwsze wydanie towaru hurtowni przez drukarnię lub wydawcę. Warto zaznaczyć, iż dla hurtowni, przy określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego, istotne jest, kiedy ta hurtownia wydaje książki konkretnemu odbiorcy.

     

    Ponadto, należy przy tym uwypuklić, że w tym przypadku pojęcie „pierwszego dnia wydania” obejmuje także sytuację, gdy zwrócone książki są ponownie wydawane. W takiej sytuacji mamy do czynienia z inną transakcją podlegającą opodatkowaniu, w stosunku do której moment powstania obowiązku podatkowego należy rozpatrywać w świetle ww. przepisu ustawy. Bez znaczenia pozostaje tutaj okoliczność, że towar będący przedmiotem tej transakcji, pochodzi np. ze zwrotów.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE