- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Pozew zbiorowy

    Pozew możesz skonstruować samodzielnie

    Wystarczy oczywiście, że przeczytasz niniejszy artykuł – i nie będziesz potrzebował pomocy adwokata czy radcy prawnego (zaoszczędzisz na tym sporo pieniędzy). Z drugiej jednak strony, podobnie jak przed Trybunałem Konstytucyjnym, także i w sprawie z pozwu zbiorowego obowiązuje zastępstwo adwokackie. Od pomocy profesjonalnego pełnomocnika nie można więc w tym wypadku uciec.

    Możliwość dochodzenia swoich praw na drodze postępowania sądowego jest zagwarantowana Konstytucją RP. Zasadniczo pozew, jako pismo inicjujące postępowanie sądowe w konkretnej sprawie składany jest przez jedną osobę, określaną jako powód. Przepisy w zakresie wymogów powyższego pisma procesowego zawarte są w Kodeksie postępowania cywilnego. Polskie prawo przewiduje jednak, że w niektórych przypadkach po stronie powodowej może znajdować się znacznie większa liczba osób. Regulację w tej materii powinniśmy szukać jednak w innym akcie prawnym, niż KPC.

    Kiedy można wnieść pozew zbiorowy?

    Pozew zbiorowy został szczegółowo opisany w ustawie z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Trzeba przy tym pamiętać, że grupowe dochodzenie roszczeń nie jest możliwe w każdej sytuacji. Jednocześnie wszczęcie postępowania grupowego nie wyłącza możliwości dochodzenia swych roszczeń przez osoby, które nie przystąpiły do grupy lub z niej wystąpiły.

    Zgodnie z treścią art. 2 omawianej ustawy, postępowanie grupowe w sprawach o roszczenia pieniężne jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wysokość roszczenia każdego członka grupy została ujednolicona przy uwzględnieniu wspólnych okoliczności sprawy. Ujednolicenie wysokości roszczeń może nastąpić w podgrupach, liczących co najmniej 2 osoby. W sprawach o roszczenia pieniężne powództwo może ograniczać się do żądania ustalenia odpowiedzialności pozwanego. W takim przypadku powód nie jest obowiązany wykazywać interesu prawnego w ustaleniu.

    Jedną z podstawowych różnić pomiędzy wniesieniem pozwu przez jedną osobę, a pozwem grupowym jest to, że w tym drugim przypadku powództwo w postępowaniu grupowym wytacza zawsze reprezentant grupy. Reprezentantem grupy może być osoba będąca członkiem grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących im uprawnień. Reprezentant grupy prowadzi postępowanie w imieniu własnym, na rzecz wszystkich członków grupy. Pamiętajmy też, że w postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo powoda przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym.

    Treść pozwu

    Pozew powinien przede wszystkim czynić zadość warunkom określonym KPC, musi zatem zawierać:

    • dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
    • przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.
    • wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym;
    • wskazanie okoliczności, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy (sprawy, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej), a w przypadku roszczeń pieniężnych także zasad ujednolicenia wysokości roszczeń członków grupy lub podgrup;
    • w przypadku roszczeń pieniężnych określenie wysokości roszczenia każdego z członków grupy lub podgrup;
    • oświadczenie powoda o tym, że działa on w charakterze reprezentanta grupy.

    Dodatkowo może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:

    • wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
    • dokonanie oględzin;
    • polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;
    • zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.

    Pamiętajmy, aby do pozwu należy dołączyć oświadczenia członków grupy o przystąpieniu do grupy i wyrażeniu zgody co do osoby reprezentanta grupy oraz umowę reprezentanta grupy z pełnomocnikiem, określającą sposób wynagrodzenia pełnomocnika.

    Podstawa prawna:
    [art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 7 poz. 44)]
    [Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014 r. Nr 121 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE