Szybka pożyczka przez internet lub zaciągnięta w placówce stacjonarnej dla wielu osób staje się jedyną szansą na wyjście z finansowych tarapatów. Niestety, często niewielka kwota pożyczona bez zastanowienia może oznaczać początek wielkich kłopotów. Jak ich uniknąć?
Czym jest pożyczka?
W odróżnieniu od kredytu, który może zostać udzielony tylko przez bank, pożyczać pieniądze może każda instytucja. Umowa o taką pożyczkę musi być zgodna jedynie z podstawowymi zasadami prawa cywilnego i kodeksu cywilnego, co daje instytucjom pozabankowym szerokie możliwości działania. I choć wiele z nich działa uczciwie, nie brak takich, które starają się wykorzystać ludzkie zaufanie i ich desperację.
Wokół odsetek
Cała gorąca dyskusja na temat szybkich pożyczek skupia się wokół odsetek. Choć pożyczki udzielane są na niewielką kwotę i na krótki czas, wysokość odsetek jest tu znacznie wyższa niż w przypadku kredytów zaciąganych w banku. Każda instytucja pozabankowa może je ustalać samodzielnie, a jedynym ograniczeniem są tu tzw. odsetki maksymalne, których wysokość określana jest na podstawie zaleceń Rady Polityki Pieniężnej. Stąd też koszty całkowite pożyczki są bardzo zróżnicowane, z czego nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę. To problem, gdyż wysokość odsetek jest główną przyczyną finansowych tarapatów tak wielu osób.
Ile kosztuje taka pożyczka?
Główną przyczyną problemów z szybkimi pożyczkami są jej całkowite koszty oraz wysokość odsetek, które często zaskakują pożyczkobiorców swą wysokością. To problem, którego można jednak w bardzo prosty sposób uniknąć. Każda instytucja udzielająca pożyczki ma obowiązek udzielenia informacji o całkowitych kosztach pożyczki. Te, które działają uczciwie, takie informacje podają swym klientom już na początku. Dzięki Kredito24 można wziąć szybką pożyczkę, przy czym każda zainteresowana ofertą osoba na początku otrzymuje możliwość skorzystania ze specjalnego kalkulatora odsetek. Taka aplikacja pozwala sprawdzić, jaki w danym przypadku będzie całkowity koszt pożyczki. Wystarczy podać kwotę oraz czas trwania pożyczki, by otrzymać niezbędne informacje. Dopiero potem można przejść do dalszych formalności.
Konsekwencje prawne
Choć sposoby ściągania długu oraz tempo narastania odsetek w przypadku niektórych instytucji pozabankowych mogą wzbudzać wiele kontrowersji, trudno z takiej sytuacji wybrnąć. Podpisana umowa świadczy, że zaciągający pożyczkę zgodził się na jej warunki i w chwili zawierania umowy być świadom wszystkich konsekwencji. Sprawia to, że nawet z nieuczciwą firmą trudno jest wygrać, a jedyną szansą na uniknięcie egzekucji komorniczej staje się spłata zadłużenia wraz z odsetkami. Dlatego dokładne czytanie umowy jest tak ważną czynnością, której nie można zaniechać.