- Reklama -
niedziela, 23 czerwca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo pracyUstawa o sygnalistach - kogo obejmie ochrona?

    Ustawa o sygnalistach – kogo obejmie ochrona?

    Ustawa o ochronie sygnalistów wprowadza szereg rozwiązań chroniących osoby zgłaszające naruszenia prawa. Kogo konkretne obejmą jej przepisy?

    Ustawa o sygnalistach – zakres zastosowania

    Ustawa o sygnalistach, czyli ustawa z dnia 23 maja 2024 roku o ochronie sygnalistów reguluje:

    1) warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa;

    2) środki ochrony sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa;

    3) zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych;

    4) zasady zgłaszania informacji o naruszeniach prawa organowi publicznemu;

    5) zasady ujawnienia publicznego informacji o naruszeniach prawa;

    6) zadania Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa;

    7) zadania organów publicznych związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa i z podejmowaniem działań następczych.

    Kto podlega ochronie?

    W świetle ustawy (art. 4), sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:

    1) pracownik;

    2) pracownik tymczasowy;

    3) osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;

    4) przedsiębiorca;

    5) prokurent;

    6) akcjonariusz lub wspólnik;

    7) członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;

    8) osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;

    9) stażysta;

    10) wolontariusz;

    11) praktykant;

    12) funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);

    13) żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248).

    Ustawę stosuje się także do osoby fizycznej, o której mowa wyżej w pkt 1 – 13, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.

    Sygnalista podlega przy tym ochronie określonej ustawie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.

    Zakres ochrony

    Ustawa o sygnalistach wskazuje również zakres ochrony. Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań.

    Stosunek pracy

    Jeżeli praca była, jest lub ma być świadczona na podstawie stosunku pracy, wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe, polegające w szczególności na:

    1) odmowie nawiązania stosunku pracy;

    2) wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia stosunku pracy;

    3) niezawarciu umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas nieokreślony po rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny, niezawarciu kolejnej umowy o pracę na czas określony lub niezawarciu umowy o pracę na czas nieokreślony po rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony – w przypadku gdy sygnalista miał uzasadnione oczekiwanie, że zostanie z nim zawarta taka umowa;

    4) obniżeniu wysokości wynagrodzenia za pracę;

    5) wstrzymaniu awansu albo pominięciu przy awansowaniu;

    6) pominięciu przy przyznawaniu innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą lub obniżeniu wysokości tych świadczeń;

    7) przeniesieniu na niższe stanowisko pracy;

    8) zawieszeniu w wykonywaniu obowiązków pracowniczych lub służbowych;

    9) przekazaniu innemu pracownikowi dotychczasowych obowiązków sygnalisty;

    10) niekorzystnej zmianie miejsca wykonywania pracy lub rozkładu czasu pracy;

    11) negatywnej ocenie wyników pracy lub negatywnej opinii o pracy;

    12) nałożeniu lub zastosowaniu środka dyscyplinarnego, w tym kary finansowej, lub środka o podobnym charakterze;

    13) przymusie, zastraszaniu lub wykluczeniu;

    14) mobbingu;

    15) dyskryminacji;

    16) niekorzystnym lub niesprawiedliwym traktowaniu;

    17) wstrzymaniu udziału lub pominięciu przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe;

    18) nieuzasadnionym skierowaniu na badania lekarskie, w tym badania psychiatryczne, chyba że przepisy odrębne przewidują możliwość skierowania pracownika na takie badania;

    19) działaniu zmierzającym do utrudnienia znalezienia w przyszłości pracy w danym sektorze lub w danej branży na podstawie nieformalnego lub formalnego porozumienia sektorowego lub branżowego;

    20) spowodowaniu straty finansowej, w tym gospodarczej, lub utraty dochodu;

    21) wyrządzeniu innej szkody niematerialnej, w tym naruszeniu dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia sygnalisty.

    Inny stosunek prawny

    Ustawa o sygnalistach wskazuje, że powyższe stosuje się także, jeżeli praca lub usługi były, są lub mają być świadczone na podstawie innego niż stosunek pracy stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji, lub pełnienia służby. Jeżeli praca lub usługi były, są lub mają być świadczone na podstawie innego niż stosunek pracy stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji, lub pełnienia służby, dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nie może stanowić podstawy działań odwetowych ani próby lub groźby zastosowania działań odwetowych, obejmujących w szczególności:

    1)     wypowiedzenie umowy, której stroną jest sygnalista, w szczególności dotyczącej sprzedaży lub dostawy towarów lub świadczenia usług, odstąpienie od takiej umowy lub rozwiązanie jej bez wypowiedzenia;

    2)     nałożenie obowiązku lub odmowę przyznania, ograniczenie lub odebranie uprawnienia, w szczególności koncesji, zezwolenia lub ulgi.

    Odszkodowanie

    Sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub prawo do zadośćuczynienia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE