Spis treści
Ustawa o zmianach w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym
Nowa ustawa, podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2023 r., wprowadza istotne zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Celem tych zmian jest zwiększenie ochrony małoletnich oraz osób z niepełnosprawnością.
Podwyższenie standardów uczestnictwa małoletnich
Ustawa wprowadza nowe regulacje dotyczące uczestnictwa dzieci w procedurach sądowych. Specjalnie do tego celu powołana osoba będzie reprezentować dziecko, zamiast kuratora. Dodatkowo, ustawa uszczegóławia zasady wysłuchania dziecka w toku postępowania cywilnego.
Wzmocnienie ochrony małoletnich
Ochrona małoletnich zostaje wzmocniona poprzez wprowadzenie standardów ochrony przez różne instytucje. Dotyczy to m.in. placówek oświatowych, opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych i sportowych.
Prawo osób z niepełnosprawnością
Zmiany dotyczą również prawa osób z niepełnosprawnością. Ustawa uszczegóławia zasady wyboru i ustanowienia kuratora dla osoby z niepełnosprawnością oraz doprecyzowuje jego obowiązki.
Przeciwdziałanie przemocy domowej i przestępczości na tle seksualnym
Ustawa wprowadza również nowe regulacje mające na celu przeciwdziałanie przemocy domowej oraz przestępczości na tle seksualnym. W ramach tych działań wprowadzono m.in. Krajowy Plan Przeciwdziałania Przemocy na Szkodę Małoletnich oraz Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich.
Wejście w życie ustawy o Kodeksie rodzinnym
Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy dotyczące analizy zdarzeń skutkujących śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu małoletniego oraz utworzenia określonych zespołów – te wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.