- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinnePrawo rodzinne i opiekuńczeJak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

    Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

    Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

    Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła możliwość uzyskania przez pracującego rodzica dziecka do lat 8, dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze 14 dni w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu z COVID-19.

    Kto uzyska dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

    Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym oraz opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

    Prawo do zasiłku mają więc m.in. osoby które są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą.

    Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

    Występując o wypłatę zasiłku należy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniobiorcy  (wzór oświadczenia dostępny jest na stronie ZUS). Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

    Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik składek (czyli pracodawca), jak i gdy wypłaca go Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest konieczne przy tym uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.

    Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

    Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 12 marca, czyli przez okres zamknięcia placówek w związku z COVID-19. Zasiłek przysługuje zgodnie ze złożonym oświadczeniem, tj.  za cały okres, także za dni wolne od pracy, albo za dni robocze, jeśli takie okresy zostaną wskazane w oświadczeniu.

    Okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

    Kogo należy poinformować o korzystaniu z zasiłku?

    Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS. Ustawa nie precyzuje terminu, w którym należy dopełnić powyższy obowiązek. Można to uczynić w dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
     

    Źródło:

    Oficjalna strona MRPiPS.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE