- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Jak wygląda sprawa rozwodowa?

    Sprawa o rozwód rozpoznawana jest przez Sąd Okręgowy w składzie jednego sędziego jako przewodniczącego i dwóch ławników. Rozprawa rozwodowa – tak samo jak każda inna –rozpoczyna się od jej wywołania przez protokolanta. Następnie sędzia przewodniczący sprawdza, czy wszyscy, którzy zostali wezwanie i zawiadomieni o terminie rozprawy stawiły się. Chodzi tutaj oczywiście o małżonków oraz ewentualnych świadków. W przypadku, gdy świadkowie zostali wezwani, zostaną oni po sprawdzeniu obecności poproszeni o opuszczenie sali.

    Czy każdy może być obecny na sali podczas sprawy o rozwód?

    Z uwagi na charakter sprawy rozwodowej, rozprawa w sprawach małżeńskich odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Oczywiście nie chodzi tutaj o przymknięcie drzwi, a o to, kto może być obecni na sali. Oprócz małżonków i ich pełnomocników, na sali mogą być obecni interwenienci uboczni, ich przedstawiciele ustawowi i pełnomocnicy, prokurator oraz osoby zaufania po dwie z każdej strony. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy oboje zażądacie publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności.

    Po opuszczeniu przez świadków Sali rozpraw, małżonkowie bądź ich pełnomonicy przedstawiają swoje żądania, czyli bądź podtrzymują stanowiska wyrażone w pozwie rozwodowym i odpowiedzi na pozew o rozwód bądź mogą jeszcze zmodyfikować żądanie. Pamiętaj, że zawsze powód/powódka ma jako pierwszy udzielony głos.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o rozwód
    przejdź do formularza »

    Mediacja

    Jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może skierować strony do mediacji. Skierowanie to jest możliwe także wtedy, gdy postępowanie zostało zawieszone. Natomiast, jeśli Jeżeli sąd nabierze przekonania, że istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego, zawiesza postępowanie. Zawieszenie takie może nastąpić tylko raz w toku postępowania.

    Postępowanie dowodowe

    Postępowanie dowodowe ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa – także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. W związku z tym sąd będzie Was oraz Waszych świadków pytać właśnie o rzeczy z tym związane, poprzez zadawanie różnych pytań, w tym również bardzo intymnych np.:

    • kiedy państwo się pobrali?
    • co się stało, że postanowili się państwo rozwieść?
    • czy kocha pan/pani żonę/męża?
    • proszę wskazać datę ostatniego pożycia małżeńskiego
    • czy widzi pan/pani realną szansę na pojednanie się z małżonkiem?

    Pamiętaj, że najpierw sąd może Was przesłuchać jedynie informacyjnie – zadając bardzo ogólne pytania, aby móc wstępnie ocenić sprawę i przyjąć pewną koncepcję jej rozpoznania w taki sposób, aby zakończyć ją możliwie jak najszybciej. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich dowodów, a przede wszystkim po przesłuchaniu wskazanych przez Was świadków będziecie przesłuchani szczegółowo. W sytuacji, gdy pozwany uznaje żądanie pozwu a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron

    Na koniec już po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, sąd udziela głosu stronom. W tym miejscu należy ponownie zwięźle i ostatecznie przedstawić swoje żądanie. W tzw. mowie końcowej, możesz również odnieść się do przeprowadzonego przez sąd postępowania dowodowego oraz twierdzeń strony przeciwnej. Po udzieleniu głosu stronom, przewodniczący wydaje zarządzenie o zamknięciu rozprawy i udaje się na naradę. Po naradzie strony ponownie się wywołane przez protokolanta i zostaje ogłoszony wyrok.

    Powyższa wersja jest oczywiście bardzo optymistyczna i zakłada zakończenie całego postępowania już na pierwszej rozprawie. Oczywiście jest to możliwe w przypadku, gdy małżonkowie porozumieją się co do wszystkich istotnych kwestii i wnoszą zgodnie o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie…

    Podstawa prawna:
    art. 425 – 446 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE