Spis treści
Kiedy warto zabezpieczyć spadek?
Spadek zabezpiecza się, gdy z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw pozostałych po spadkodawcy, zwłaszcza przez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie albo nieusprawiedliwione rozporządzenie.
Jakie wyróżniamy środki zabezpieczenia?
Sąd dokonuje zabezpieczenia spadku w drodze postanowienia, w którym wskazuje środek zabezpieczenia. Katalog środków zabezpieczenia wymieniony został w Kodeksie postępowania cywilnego. I tak też środkami zabezpieczenia są:
- spisanie majątku ruchomego i oddanie go pod dozór,
- złożenie do depozytu,
- ustanowienie zarządu tymczasowego,
- ustanowienie dozoru nad nieruchomością.
Warto pamiętać, że zastosowanie jednego z wyżej wymienionych środków nie wyłącza zastosowania innych, równocześnie lub kolejno.
Uwaga!
Jeśli chcesz zapoznać się z Postępowaniem w sprawach spadkowych
przejdź do formularza »
Wniosek o zabezpieczenie spadku
Sąd dokonuje zabezpieczenia spadku na wniosek lub z urzędu. Wniosek może zgłosić każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, a ponadto wykonawca testamentu, współwłaściciel rzeczy, współuprawniony co do praw pozostałych po spadkodawcy, wierzyciel mający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy oraz właściwy urząd skarbowy.
Jaki sąd jest właściwy w sprawie o zabezpieczenie spadku?
Do zabezpieczenia spadku właściwy jest sąd, w którego okręgu znajdują się rzeczy będące w chwili otwarcia spadku we władaniu spadkodawcy. Sąd, który nie jest sądem spadku, zawiadomi o dokonanym zabezpieczeniu sąd spadku.
Kiedy sąd dokona zabezpieczenia spadku z urzędu?
Zabezpieczenia spadku dokonuje się z urzędu, jeżeli sąd poweźmie wiadomość, że spadkobierca jest nieznany, nieobecny lub nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie ma ustawowego przedstawiciela.
Komu powierza się wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu spadku?
Wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu spadku i o spisie inwentarza sąd zleca komornikowi lub innemu organowi.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przejdź do formularza »
Postanowienie sądu
Postanowienie ulega wykonaniu z chwilą jego wydania. Sąd może wstrzymać wykonalność zaskarżonego postanowienia. Na postanowienie sądu w sprawie zabezpieczenia spadku przysługuje zażalenie. Również i na postanowienie określające środek zabezpieczenia wydane w sprawie o zabezpieczenie spadku przysługuje zażalenie (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 1998 r., sygn. akt III CZP 19/98).
Jak należy sporządzić wniosek?
We wniosku należy wskazać:
- sąd, do którego wnosimy wniosek;
- oznaczenie wnioskodawcy;
- oznaczenie uczestników;
- oznaczenie pisma (wniosek o zabezpieczenie spadku);
- żądanie (np. wnoszę o zabezpieczenie spadku po Adamie Nowaku, zmarłym 1 stycznia 2015 r, ostatnio zamieszkałym przy ul. Stokrotki 5, przez spisanie należącego do spadku majątku ruchomego, znajdującego się w lokalu mieszkalnym położonym w Szczecinie przy ul. Jasnej X i oddanie go pod dozór, a także o zlecenie Komornikowi Sądu Rejonowego wykonania postanowienia o zabezpieczeniu spadku);
- uzasadnienie;
- załączniki (w tym między innymi odpis aktu zgonu spadkodawcy, odpis wniosku, odpis skrócony aktu urodzenia wnioskodawcy).
Do wniosku należy dołączyć dowód opłaty wynoszącej 50 złotych.
Podstawa prawna:
art. 633, art. 634, art. 635, art. 636 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (T.j. Dz.U.2014.101)