- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseDarowiznyNoworoczne postanowienia - tradycja czy przeżytek?

    Noworoczne postanowienia – tradycja czy przeżytek?

    Najczęstsze postanowienia noworoczne

    Nie trzeba być jasnowidzem by wiedzieć, co stanowi najczęstsze postanowienia noworoczne Polaków. Z uwagi na fakt, że jesteśmy jednym z najwięcej pracujących narodów, wielu Polaków postanawia pracować mniej, za to więcej czasu poświęcać sobie albo najbliższej rodzinie. Wiele panien postanowi zapewne także, że w tym Nowym Roku już na pewno wyjdzie za mąż, a może nawet zostanie mamą. Znaczna część Polaków postanowi także, że czas zadbać o siebie – swój wygląd i zdrowie. Uznają, że czas najwyższy porzucić nałogi i poddać się badaniom lekarskim, które tak skwapliwie odkładali w roku poprzednim, a następnie zapiszą się na siłownie bądź zaczną uprawiać jakąś dyscyplinę sportu. Nadejście Nowego Roku jest także momentem, w którym generalnie postanawiamy zmienić swoje dotychczasowe życie. Niektórzy podejmują decyzję o zmianie obecnej pracy, inni natomiast zapisują się na kursy językowe, studia podyplomowe czy wyjeżdżają na zagraniczne wymiany studenckie. Jakby na to nie patrzeć, Nowy Rok zawsze wiążemy ze zmianami i wierzymy, że będą one pozytywne. A może by tak postanowić, że w Nowym Roku zamiast skupiać się tylko i wyłącznie na sobie, zaczniemy robić coś dla innych? Jest wiele form pomocy, zarówno potrzebującym ludziom, jak i zwierzętom.

    A może zostaniesz wolontariuszem?

    Już niedługo rozpocznie się kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To dobry moment, by zastanowić się nad tym, czy nie chcemy zostać wolontariuszami. Jest wiele form wolontariatu. Można wspierać cierpiących i chorych w ramach wolontariatu hospicyjnego, można zbierać pieniądze na szczytny cel w ramach różnych akcji charytatywnych organizowanych przez fundacje i organizacje pożytku publicznego. Wolontariuszem może być tylko osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje swój wolontariat. Wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz:

    • organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
    • organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
    • jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
    • podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej,
    • organizacji międzynarodowych,
    • stowarzyszenia, którego członkiem jest wolontariusz.

    A może pomóc swoim najbliższym?

    Często potrzebujących można znaleźć blisko nas samych. Zdarza się, że są to członkowie naszej rodziny. Dlatego warto jest omówić zagadnienia zwolnienia od podatku darowizny poczynionej na rzecz najbliższych.

    Darowizna pieniężna na rzecz najbliższych zwolniona od podatku

    Jak wynika z unormowań art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizna pieniężna poczyniona na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy, jest zwolniona od podatku, jeżeli:

    • Zgłoszą oni darowiznę właściwemu organowi podatkowemu w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania tej darowizny (w przypadku darowizny dokonanej w drodze aktu notarialnego, termin 6miesięczny liczy się od daty tego aktu) oraz
    • Udokumentują otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy albo rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

    Podstawa prawna:
    Art. 3, art. 42, art. 43, art. 44 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2014.1118)
    Art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2009.93.768

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE