- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo administracyjnePaszport tymczasowy - kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

    Paszport tymczasowy – kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

    Paszport tymczasowy a paszport biometryczny

    Paszport tymczasowy ma tę zaletę, że dokument ten uzyskamy szybciej, aniżeli  paszport właściwy, czyli paszport biometryczny. Niestety paszport tymczasowy nie wszędzie jest honorowany.

    Paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż 12 miesięcy od jego wydania. Zależy to od tego, w jakim celu wioskodawca wyjeżdza oraz jakie przepisy obowiązują w państwie, do którego wyjeżdża.  W każdym paszporcie tymczasowym znajduje się  informację o jego terminie ważności.
     

    Kto może uzyskać paszport tymczasowy?

    Paszport tymczasowy można uzyskać w określonych sytuacjach, tzn. gdy zaistnieje:

    • choroba lub pogrzeb kogoś z Twojej rodziny – dostarcz dowód takiego zdarzenia,
    • nagły przypadek, który jest związany z Twoją działalnością zawodową – dostarcz dowód takiego zdarzenia,

    a także:

    • gdy nie można tymczasowo pobrać od wnioskodawcy odcisków palców,
    • gdy wnioskodawca już przebywa za granicą, a jego paszport stracił ważność albo został skradziony – wtedy można otrzymać paszport tymczasowy, aby wrócić do miejsca stałego pobytu,
    • gdy wnioskodawca nie mieszka w Polsce, ale przebywa w Polsce tymczasowo i chce wrócić do miejsca, w którym przebywa na stałe – na przykład: ma polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, obecnie przebywa w Polsce, nie ma ważnego paszportu i chce wrócić do Stanów Zjednoczonych,
    • gdy wnioskodawca  nie mieszka w Polsce i tymczasowo przebywa za granicą, ale w innym państwie niż tym, w którym przebywa na stałe i chce wrócić do miejsca, w którym przebywa na stałe, na przykład: ma polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszka w Niemczech, obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych, nie ma ważnego paszportu i chce wrócić do Niemiec.

    Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu tymczasowego?

    Należy przygotować:

    • wniosek o wydanie paszportu tymczasowego,
    • jedną kolorową fotografię paszportową – zrobioną max. 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
    • dowód osobisty,
    • dokument, który potwierdzi nagłe zdarzenie (o którym mowa wyżej) – aby uzasadnić, dlaczego chce się dostać paszport tymczasowy,
    • odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu urodzenia – jeśli składa się  wniosek za granicą i nie masz numeru PESEL,
    • odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu małżeństwa – jeśli wnioskodawca  to osoba, która zawarła małżeństwo za granicą i zmieniła nazwisko,
    • odpis skrócony albo zupełny dowolnego polskiego aktu stanu cywilnego albo dokument, który potwierdzi, że ma się polskie obywatelstwo – urzędnik może poprosić o taki dokument, jeśli w danych będą rozbieżności albo będzie mieć wątpliwości, co do tożsamości czy obywatelstwa.


    Ile kosztuje paszport tymczasowy?

    Za wyrobienie paszportu tymczasowego pobiera się 30 zł – jeśli składa się wniosek w Polsce. Sposoby płatności są różne w zależności od punktu paszportowego. Jeśli składa się wniosek za granicą – informację o opłacie znajdują się na stronie polskiego konsulatu w kraju, w którym chce się dostać paszport.

     

    Podstawa prawna:

    Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 758).
    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz.U. z 2010 r. Nr 152 poz. 1026 z późn. zm.).
    Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz.U. z 2010 r. Nr 25 poz. 126).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE