- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneSpadkiSpadek po wujku z Anglii

    Spadek po wujku z Anglii

    Gdzie znaleźć prawnika, który poprowadzi sprawę spadkową w Anglii?

    To od Ciebie zależy czy wybierzesz prawnika z Polski, który biegle posługuje się językiem angielskim i zna prawo obowiązujące w Wielkiej Brytanii, czy po prostu skorzystasz z usług prawnika, który zajmuje się prowadzeniem sprawy na miejscu. Jeśli chodzi o prawników w Polsce, to należy szukać raczej dużych kancelarii, zajmujących się prowadzeniem spraw poza granicami naszego kraju. Natomiast, jeśli zależy Ci, aby Twoją sprawę spadkową prowadził prawnik, który zajmuje się tym na co dzień w Anglii, to możesz poprosić Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie, aby udostępnił Ci przykładowy wykaz prawników – w tym władających językiem polskim – ogłaszających się w miejscowej prasie, a prowadzących między innymi sprawy spadkowe obywateli polskich. Pełną listę kancelarii możesz także otrzymać od brytyjskiego Stowarzyszenia Prawniczego:
    The Law Society
    113 Chancery Lane
    London WC2A 1PL
    United Kingdom

    Sporządzenie listy składników masy spadkowej

    Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać jest ustalenie listy składników spadkowej po osobie zmarłej. Chodzi oczywiście o wszelkie nieruchomości, pieniądze na kontach bankowych, polisy ubezpieczeniowe, jak również akcje i udziały wraz z podaniem lokalizacji tychże składników. Podobnie jak u nas, warto również zorientować się, czy zmarły pozostawił po sobie jakieś długi (np. zaległe podatki, opłaty itd.). To właśnie do obowiązków spadkobiercy należy wykonanie zestawienia składników i obciążeń spadkowych. W celu poznania wartości poszczególnych składników masy spadkowej niewątpliwie będzie koniecznie skontaktowanie się np. z bankami, czy zakładami ubezpieczeniowymi.

    Spadek o wartości powyżej 5.000,00 GBP

    Jeśli chodzi o spadek położony na terenie Anglii i Walii, to dla wyboru dalszego trybu postępowania bardzo istotna jest jego wartość. Należy bowiem wskazać, że w przypadku, gdy spadkodawca pozostawił spadek o wartości większej niż 5.000,00 GBP – niezbędne będzie uzyskanie z sądu tzw. Grant of Representation, czyli pozwolenia na zarządzanie masą spadkową. Należy podkreślić, że Grant of Representation zawiera w sobie upoważnienie udzielane przez sąd do zarządzania składnikami masy spadkowej. Jak wskazano na stronie Ambasady w Londynie, w przypadku dziedziczenia ustawowego jest to tzw. Grant of Letters of Administration, natomiast jeżeli spadkodawca pozostawił testament, sąd przyznaje wówczas tzw. Grant of Probate, czyli dokument poświadczający autentyczność/ważność testamentu i przyznający wykonawcom testamentu prawo działania zgodnie z dyspozycjami zawartymi w testamencie.

    Pamiętaj również, że wniosek o przyznanie prawa zarządu spadkiem należy opłacić oraz złożyć w sądzie osobiście lub za pośrednictwem adwokata. Prawo nie przewiduje możliwości złożenia wniosku o przyznanie prawa zarządu spadkiem za pomocą przesyłki pocztowej. Co więcej, należy wskazać, że wnioskodawca musi stawić się w sądzie na przesłuchanie, a przed podjęciem się obowiązków osoby reprezentującej spadek, musi złożyć oświadczenie pod przysięgą.

    Spadkobierca powinien także ustalić, jaki był domicyl spadkodawcy w chwili jego śmierci, czyli miejsce, które zmarły uważał za miejsce swojego stałego zamieszkania, z którym czuł się silnie związany. Ma to duże znaczenie dla ustalenia porządku prawnego, według którego prowadzone będzie postępowanie spadkowe oraz rozdzielony zostanie spadek. Do obowiązków spadkobiercy należy zaliczyć także przygotowanie zeznania podatkowego, popartego dokumentami i rachunkami, w celu opłacenia podatku od spadku.

    UWAGA! Należy podatek należy wpłacić jeszcze przed otrzymaniem prawa do zarządu spadkiem!

    Po otrzymaniu tzw. Grantu, o którym była mowa powyżej – spadkobierca może przystąpić do zbierania składników masy spadkowej. Dokument w postaci tzw, Grantu należy okazywać w bankach, zakładach ubezpieczeń itd., które właśnie na tej podstawie będą wypłacać pieniądze należne do spadku.

    Obejmując spadek, musisz pamiętać także o tym, że w pierwszej kolejności z pieniędzy spadkowych trzeba spłacić wszelkie długi, jakie pozostawiła po sobie osoba zmarła. W tym celu powinieneś zamieścić ogłoszenie w „Gazecie Londyńskiej” oraz w lokalnej prasie – właściwej dla miejsca zamieszkania spadkodawcy – informujące o poszukiwaniu ewentualnych wierzycieli. Dopiero po spełnieniu tych formalności i spłaceniu wszelkich zobowiązań, pieniądze jakie pozostaną można wypłacić uprawnionym do tego spadkobiercom.

    Rozdzielenie spadku

    Oczywiście spadek po zmarłej osoby trzeba rozdzielić zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego bądź jeśli zmarły pozostawił testament – zgodnie z zapisem tego testamentu. Pieniądze ze spadku i inne aktywa administrator spadku lub wykonawca testamentu przechowuje w powiernictwie i jest zobligowany do przekazania ich uprawnionym spadkobiercom. Wypłata pieniędzy należących do spadku nieuprawnionym do tego osobom, stanowi w świetle prawa angielskiego złamanie zasady zaufania i naruszenie przepisów powiernictwa, za co możesz być pozwanym do sądu. Na koniec należy pamiętać o tym, że spadek podlega w Polsce opodatkowaniu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE