- Reklama -
piątek, 10 stycznia 2025
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRada Ministrów przyjęła projekt ustawy o in vitro

    Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o in vitro

    Metoda zapłodnienia In vitro dostępna dla małżeństw oraz par pozostających we wspólnym pożyciu

    Ustawa o leczeniu niepłodności, potocznie nazywana ustawą o in vitro, jest jedną z najbardziej wyczekiwanych, a zarazem kontrowersyjnych regulacji prawnych. Wielu osobom trudno jest pogodzić się z faktem, że In vitro to jedna z metod objawowego leczenia niepłodności, a zarazem jedyna szansa dla par na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. Wydaje się jednak, że również w Polsce zapłodnienie metodą In vitro doczeka się regulacji prawnych. Kolejny krok w tę stronę wykonała Rada Ministrów, przyjmując 10 marca projekt ustawy. Jedną z najważniejszych kwestii dla wszystkich par jest to, że w świetle postanowień ustawy z metody tej będą mogli skorzystać zarówno małżonkowie, jak i osoby pozostające we wspólnym pożyciu.

    Co znalazło się w projekcie?

    Leczenie niepłodności jest prowadzone z poszanowaniem godności człowieka, prawa do życia prywatnego i rodzinnego ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia, zdrowia, dobra i praw człowieka. Ponadto niedopuszczalne jest ograniczanie możliwości rozrodu z względu na nosicielstwo chorób warunkowanych genetycznie.

    Projekt ustawy wskazuje także w art. 5, co należy rozumieć pod pojęciem leczenia niepłodności. Obejmuje ono zatem:

    • Poradnictwo medyczne;
    • Diagnozowanie przyczyn niepłodności;
    • Zachowawcze leczenie farmakologiczne;
    • Leczenie chirurgicznie;
    • Procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji;
    • Zabezpieczenie płodności na przyszłość.

    Leczenie niepłodności w drodze procedury pozaustrojowego zapłodnienia może być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia prowadzonych przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy . Procedurę pozaustrojowego zapłodnienia można także podejmować bez wyczerpania innych metod leczenia i w terminie krótszym niż 12 miesięcy od rozpoczęcia leczenia niepłodności, jeżeli zgodnie z aktualną wiedzą medyczną niemożliwe jest uzyskanie ciąży w wyniku zastosowania tych metod. Powody te muszą jednak zostać odnotowane w dokumentacji medycznej.

    W projekcie dopuszczono także zapłodnienie więcej aniżeli ośmiu żeńskich komórek rozrodczych, ale tylko w przypadku, gdy wiek biorczyni, choroby współistniejącej z niepłodnością lub nieskuteczne wcześniejsze leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego uzasadniają zapłodnienie większej liczby komórek. Ponadto – do 10 – ograniczono liczbę urodzonych dzieci pochodzących od jednego dawcy komórek rozrodczych w dawstwie innym niż partnerskie. Wynika to z konieczności zmniejszenia ryzyka wystąpienia genetycznie spokrewnionych potomków jednego dawcy.

    Na końcu warto pokrótce opisać, czym jest wspomniane przez projektodawcę „zabezpieczenie płodności na przyszłość”. Otóż rozumie się przez to działania medyczne podejmowane w celu zabezpieczenia zdolności płodzenia w przypadku niebezpieczeństwa utraty albo istotnego upośledzenia zdolności płodzenia na skutek urazu, choroby lub leczenia.

    Projekt ustawy zawiera także regulacje odnoszące się między innymi do:

    • Postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji;
    • Wywozu i przywozu komórek rozrodczych i zarodków;
    • Pobierania komórek rozrodczych oraz dawstwa zarodków w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji;
    • Rejestru dawców komórek rozrodczych i zarodków.

    Ustawa chroni zarówno osoby dotknięte niepłodnością, jak i dzieci urodzone w skutek zastosowania metody in vitro

    Przepisy ustawy mają zapewnić skuteczną ochronę nie tylko osób dotkniętych niepłodnością i decydujących się na uczestnictwo w wyżej wskazanych procedurach, ale również dzieci urodzonych w wyniku podjętego leczenia.

    Podstawa prawna:
    Art. 1, art. 3, art. 4, art. 5, art. 9, art. 10 projektu ustawy o leczeniu niepłodności z dnia 16 lutego 2015 roku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE