Spis treści
Które platformy internetowe muszą przekazywać dane użytkowników?
Do 31 stycznia 2025 roku platformy e-handlu muszą przekazać organom podatkowym dane w postaci raportów o sprzedawcach handlujących za ich pomocą i ich przychodach za rok ubiegły. Po raz pierwszy platformy przekażą raporty o sprzedawcach – za lata 2023 i 2024.
Obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji przez platformy, dotyczy podmiotów prowadzących:
- internetowe platformy e-handlu, np Allegro, OLX;
- platformy rezerwacji noclegów, np Booking.com;
- platformy najmu środków transportu,
- platformy służące do zamawiania przejazdów samochodem.
Nowe obowiązki to konsekwencja wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy DAC7 – czyli dyrektywy z dnia 22 marca 2021 r. zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.
Jaki dane platformy internetowe muszą przekazywać do organów podatkowych?
Informacje o sprzedawcach przekazywane przez operatorów platformy internetowych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej zawierają między innymi dane:
- imię i nazwisko sprzedawcy
- adres sprzedawcy
- numer identyfikacyjny podatnika (NIP lub PESEL)
- numer identyfikacji VAT podatnika, jeżeli jest dostępny
- identyfikator rachunku finansowego sprzedawcy
- imię i nazwisko albo firmę posiadacza rachunku finansowego, na który jest wpłacane wynagrodzenie
- wartość łącznego wynagrodzenia wypłaconego lub uznanego w każdym kwartale okresu sprawozdawczego oraz liczbę stosownych czynności, z tytułu których wynagrodzenie to zostało wypłacone lub uznane
- składki, prowizje lub podatki zatrzymane lub pobrane przez raportującego operatora platformy w każdym kwartale okresu sprawozdawczego.
W przypadku sprzedawców udostępniających nieruchomości raport zawiera także:
- adres nieruchomości
- numery ksiąg wieczystych nieruchomości
- liczbę dni, przez które każda z nieruchomości była udostępniana.
Kogo nie obejmuje raport?
Raportowaniu przez operatorów platform internetowych nie podlegają:
- podmioty rządowe
- podmioty notowane na giełdzie
- podmioty, które zawarły ponad 2000 czynności udostępnienia nieruchomości w odniesieniu do grupy obiektów w okresie sprawozdawczym (wyjątek przewidziany dla branży hotelarskiej)
- osoby dokonujące sprzedaży okazjonalnie – sprzedawca dokonujący w trakcie roku kalendarzowego mniej niż 30 czynności dotyczących sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie na jego rzecz nie przekroczyło równowartości 2000 euro.
Dzięki przesłanym danym, organ podatkowy nie tylko zweryfikuje prawidłowość rozliczeń podatkowych, ale również sprawdzi, czy osoba dokonująca sprzedaży nie przekracza limitów przewidzianych dla tzw. działalności nierejestrowej .