- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoTrwają zgłoszenia priorytetowej grupy 'zero' do szczepień przeciw COVID-19

    Trwają zgłoszenia priorytetowej grupy 'zero’ do szczepień przeciw COVID-19

    Grupa zero

    W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. Do grupy tej należą:

    • pracownicy szpitali węzłowych,
    • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
    • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
    • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
    • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

     

    Personel niemedyczny zaliczany do grupy zero

    Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych wyżej podmiotach. Chodzi tu o personel administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

    Szczepienie pracowników i pensjonariuszy domów pomocy społecznej

    Przyjęty w dniu 15 grudnia br. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że w Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. W pierwszej kolejności – w etapie 0 – zaszczepieni zostaną, obok pracowników służb medycznych, także pracownicy domów pomocy społecznej. W dalszej kolejności zaś szczepieniom poddani będą mieszkańcy domów pomocy społecznej.

    Procedura zgłaszania pracowników domów pomocy społecznej do szczepień na Covid-19

    Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować dyrektor domu pomocy społecznej. Zgłoszenie pracowników do szczepienia odbywa się za pośrednictwem elektronicznego formularza. Formularz składa się z trzech etapów, w których należy:

    • wskazać dane zgłaszającego podmiotu;
    • wybrać szpital węzłowy;
    • przekazać dane pracowników (konieczne: PESEL itd.).

     
     

    Wszelkie informacje na temat procedury dotyczącej realizacji przedmiotowych szczepień dostępne są pod linkiem gov.pl/szczepimysie, gdzie zamieszczono także listę teleadresową szpitali węzłowych oraz numery infolinii. Ponadto na stronach internetowych szpitali węzłowych udostępniane są szczegółowe informacje dot. realizacji procedury szczepień przeciw COVID-19 w danym podmiocie oraz kontakt do koordynatora ds. szczepień.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE