Pomniejszając swój dochód, w związku z nieodpłatnym oddaniem krwi, jednocześnie zmniejsza się podstawa opodatkowania. W konsekwencji tego niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi lub osocza przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi, tj. przez 130 zł. Jednocześnie należy pamiętać, że ulga dla honorowych krwiodawców jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny, dlatego odliczenie podatkowe z tego tytułu, jak również z tytułu innych darowizn nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu, wykazywanego w zeznaniu. Oznacza to, że jeśli kwota stanowiąca 6% dochodu podatnika jest niższa od wartości oddanej krwi lub osocza, podatnik w zeznaniu nie będzie mógł odliczyć więcej niż właśnie tę kwotę – odpowiadającą 6% dochodu. Należy pamiętać o tym, że stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi i osocza dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł.
W sytuacji, gdy podatnik, który nieodpłatnie oddał krew, przekazał w danym roku również darowiznę na inne cele, np. kultu religijnego, musi pamiętać, że limit – 6% dochodu – dotyczy łącznie wszystkich rodzajów darowizn, które dają prawo do obniżenia dochodu. Zatem suma odliczenia z tytułu honorowego krwiodawstwa, łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na rzecz organizacji realizujących cele pożytku publicznego, nie może przekroczyć 6% dochodu.
Samo bezpłatne oddanie krwi nie jest wystarczającym warunkiem uprawniającym do skorzystania z omawianej ulgi podatkowej. Aby móc z odliczenia skorzystać, podatnik musi posiadać dokument, z którego wynika wartość krwi przyjętej od podatnika przez stację krwiodawstwa. Warto pamiętać, że w otrzymanym dokumencie nie może być uwzględniona wartość krwi, za którą dawca otrzymał wynagrodzenie, gdyż nie podlega ona odliczeniu od dochodu. Istotnym jest, że otrzymanych w stacji krwiodawstwa dokumentów nie trzeba dołączać do zeznania rocznego. Dokumenty te należy jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. W tym okresie urząd skarbowy ma prawo skontrolować poprawność skorzystania z tego odliczenia. Z ulgi dla honorowych krwiodawców mają prawo skorzystać także podatnicy, którzy oddali honorowo krew ze wskazaniem dla konkretnej osoby, np. dla chorego Jana Nowaka.
Odliczenia z tytułu oddania krwi dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Korzystając z ulgi dla honorowych krwiodawców, należy dodatkowo wypełnić załącznik PIT/O, w którym wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego. W przypadku tej ulgi, obdarowanym jest stacja krwiodawstwa, w której podatnik oddał krew. PIT/O załączamy do odpowiedniego zeznania, w którym dokonujemy odliczenia
od dochodu.