- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoW jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

    W jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

    Wysokość zasiłku macierzyńskiego, a termin złożenia wniosku o urlop macierzyńskiego

    Aktualnie obowiązujące przepisy stanowią, że podstawą wymiaru zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc porodu lub przysposobienia dziecka. W przypadku, gdy kobieta zamierza skorzystać z prawa do urlopu macierzyńskiego, urlopu dodatkowego, a także urlopu rodzicielskiego – ważne jest, aby złożyć wniosek zarówno o dodatkowy urlop macierzyński, jak i urlop rodzicielski w terminie 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z powyżej wymienionych urlopów. Należy bowiem zaznaczyć, że przedłożenie wniosku w terminie 14 dni po porodzie może okazać się niekorzystnym dla pracownicy rozwiązaniem w przypadku, gdy konieczne będzie w późniejszym terminie zrezygnowanie z części urlopu rodzicielskiego, jeśli z pozostałej części nie skorzysta ojciec dziecka – z uwagi na to, że nie będzie mogła ona wówczas skorzystać z prawa do jednorazowego wyrównania zasiłku macierzyńskiego.

    Jednocześnie należy wskazać, że w sytuacji, gdy pracownica złoży wniosek w terminie do 14 dni po porodzie, to wówczas zasiłek macierzyński zostanie jej wypłacony w uśrednionej wysokości tj. 80%. Niejako jest to korzystne dla pracownicy, bowiem nie odczuje ona zmniejszenia kwoty świadczenia z 100% do 60%. Biorąc pod uwagę cały okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, w obu przypadkach ostatecznie kwota będzie taka sama.

    W jakim wymiarze przysługuje urlop macierzyński?

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o urlop przejdź do formularza » 

    Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

    • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
    • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
    • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
    • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
    • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

    Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Natomiast po porodzie pracownicy przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego powyżej, czyli np. w sytuacji urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie do wyczerpania łącznie 20 tygodni. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. Z kolei po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. W takiej sytuacji, urlop macierzyński pracownicy przerywa się na okres, w którym z takiego urlopu korzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko.

    Niezależnie od wszystkiego, łączny wymiar urlopu macierzyńskiego nie może przekroczyć wymiaru określonego na początku. Nadto, należy wskazać, że w razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu.

    Dodatkowy urlop macierzyński

    Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

    • do 6 tygodni – w przypadku, urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
    • do 8 tygodni – w pozostałych przypadkach

    Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

    W jakim terminie należy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński?

    Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego należy określić termin zakończenia urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego – termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Co istotne, pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

    Urlop rodzicielski

    Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka, jednakże wówczas łączny wymiar urlopu nie może przekraczać wymiaru 26 tygodni.

    W jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

    Urlop rodzicielski udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy określić termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik składający wniosek powinien dołączyć do wniosku pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem. Podobnie, jak w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

    Podstawa prawna:
    art. 180 – 1821a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE