Zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.(Dz. U. z 2011r., Nr 149, poz. 887), wchodzącą w życie 01.01.2012r., takimi instytucjami, obok asystenta rodzinnego, są placówki wsparcia dziennego i rodzina wspierająca.
W celu wsparcia rodziny dziecko może zostać objęte opieką i wychowaniem w placówce wsparcia dziennego.
Placówkę wsparcia dziennego może prowadzić gmina, podmiot, któremu gmina zleciła realizację tego zadania a także podmiot, który uzyskał zezwolenie wójta. Taka instytucja może mieć również zasięg ponadgminny, w przypadku gdy jest prowadzona przez powiat lub podmiot, któremu zostało to zlecone. Taka placówka współpracuje z rodzicami lub opiekunami dziecka a także z placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi. Pobyt dziecka w placówce jest nieodpłatny i dobrowolny, chyba że do placówki skieruje sąd.
Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w formie opiekuńczej (w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych), specjalistycznej oraz podwórkowej realizowanej przez wychowawcę.
Może to być prowadzone w połączonych formach. Zadaniem placówki prowadzonej w formie opiekuńczej jest zapewnienie dziecku opieki i wychowania, pomocy w nauce, organizacji czasu wolnego, zabawy i zajęć sportowych oraz rozwoju zainteresowań. Z kolei placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie specjalistycznej w szczególności organizuje zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne oraz logopedyczne a także realizuje indywidualny program korekcyjny, program psychokorekcyjny lub psychoprofilaktyczny, w szczególności terapię pedagogiczną, psychologiczną i socjoterapię. Praca podwórkowa realizuje natomiast działania animacyjne i socjoterapeutyczne. Kierownik placówki wsparcia dziennego oraz osoby w niej pracujące oprócz odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia muszą posiadać pełnię władzy rodzicielskiej, wypełniać obowiązki alimentacyjne oraz nie być skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. W placówce wsparcia dziennego, w tym samym czasie, może przebywać nie więcej niż 30 dzieci a pod opieką jednego wychowawcy – nie więcej niż 15 dzieci. Przy zapewnianiu opieki nad dziećmi przebywającymi w takiej placówce oraz wykonywaniu innych czynności związanych z realizacją zadań tej placówki można korzystać z pomocy wolontariuszy.
Rodzina wspierająca, przy współpracy asystenta rodziny, pomaga rodzinie przeżywającej trudności w opiece i wychowaniu dziecka, prowadzeniu gospodarstwa domowego, kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych.
Zakres i formę pomocy, którą świadczy rodzina wspierająca, określa plan pracy z rodziną. Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka. Status rodziny wspierającej nadaje wójt miejsca zamieszkania rodziny wspieranej, mając na względzie kwalifikacje osób ubiegających się o ten status oraz potrzeby rodziny wspieranej. Osoby, uzyskują status rodziny wspierającej po odbyciu organizowanego przez gminę szkolenia dla rodzin wspierających. Warunek odbycia szkolenia nie dotyczy małżeństw i osób pełniących funkcję rodziny zastępczej, prowadzących rodzinny dom dziecka oraz małżeństw i osób przeszkolonych i zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
Z rodziną wspierającą wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej zawiera umowę, która określa zasady zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.