Spis treści
Nowe regulacja ustawowa z korzyścią dla pacjentów
W obowiązującym stanie prawnym brak jest regulacji, które w sposób kompleksowy odnosiłyby się do zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Wskazuje się, że brak takowych unormowań prawnych negatywnie odbija się na samych pacjentach. Skutkiem tego jest np.:
- niewłaściwe dokonywanie oceny stanu pacjenta, który ma być poddawany zabiegom fizjoterapeutycznym czy niewłaściwe wykonywanie badań czynnościowych niezbędnych do programowania procesu fizjoterapii, co w efekcie prowadzi do błędnej diagnozy fizjoterapeutycznej i niewłaściwego programowania fizjoterapii;
- niewłaściwe wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych;
- niewłaściwy dobór do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi, co utrudnia jego funkcje ruchowe, pogłębia patologiczne objawy czy obniża jakość jego życia.
Fizjoterapeuci jako „inni specjaliści ochrony zdrowia”
W tej chwili fizjoterapeuci zaliczani są do grupy „innych specjalistów ochrony zdrowia”. Obecnie – by wykonywać ten zawód – wystarczy ukończyć studia na kierunku „fizjoterapia”. Pracę w zawodzie umożliwia już ukończenie studiów I stopnia, czyli uzyskany tytuł licencjata.
Zawód fizjoterapeuty po zmianach
Proponowana ustawa o zawodzie fizjoterapeuty różni się od obecnych regulacji. Zgodnie z projektem, zawód fizjoterapeuty będzie samodzielnym zawodem medycznym. Będzie go mogła wykonywać osoba, która m.in. posiada dyplom magistra fizjoterapii, rehabilitacji ruchowej lub wychowania fizycznego (po ukończeniu odpowiednich kursów lub specjalizacji). W zakresie kompetencji fizjoterapeuty znajdzie się możliwość samodzielnego kwalifikowania pacjentów do zabiegów fizjoterapeutycznych oraz dobierania i dostosowywania takich zabiegów do ich potrzeb. Fizjoterapeuci będą też prowadzić dokumentację medyczną oraz wydawać opinie o stanie osób poddanych fizjoterapii. Szczegółowy wykaz czynności zawodowych i poziom wykształcenia niezbędny do ich wykonywania określi minister zdrowia w rozporządzeniu.
Proponowane rozwiązania przewidują też utworzenie Krajowej Izby Fizjoterapeutów – samorządu zawodowego składającego się z mieszkających na terytorium Polski fizjoterapeutów wpisanych do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. W skład Krajowej Izby Fizjoterapeutów wchodziłaby m.in. Krajowa Rada oraz Rzecznik i Sąd Dyscyplinarny. Członkowie organów Izby byliby wybierani w głosowaniu tajnym na 4-letnią kadencję. Krajowa Rada Fizjoterapeutów, na wniosek zainteresowanego, będzie stwierdzać prawo wykonywania zawodu w drodze uchwały. Na tej podstawie dokonywany będzie wpis do prowadzonego przez Radę Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów i wydawany dokument „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”. Procedura będzie podlegać opłacie.
Zgodnie z projektem fizjoterapeuci mieliby obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności. Za naruszenie zasad etyki zawodowej lub przepisów dotyczących wykonywania zawodu fizjoterapeuci będą podlegać odpowiedzialności zawodowej. Od orzeczeń Sądu Dyscyplinarnego będzie przysługiwało odwołanie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Przygotowanie postępowania i czynności oskarżyciela będą z kolei zadaniem Rzecznika Dyscyplinarnego. W zawartym w projekcie katalogu kar, które będzie mógł orzekać Sąd Dyscyplinarny, są m.in.: nagana, kara pieniężna od 1 do 10 tys. zł z przeznaczeniem na cel społeczny związany z ochroną zdrowia oraz zawieszenie (na okres od roku do 5 lat) i pozbawianie prawa wykonywania zawodu.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty został skierowany do dalszych prac w Komisji Zdrowia.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (druk sejmowy nr 29).