- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesOrzecznictwoZażądaj wstrzymanej emerytury wraz z odsetkami

    Zażądaj wstrzymanej emerytury wraz z odsetkami

    Wyrok TK

    Przedmiotowy wyrok TK dotyczył zawieszenia prawa do emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia osobom, które nabyły to prawo w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 28 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw  w związku z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dodanym przez art. 6 pkt 2 ustawy z 16 grudnia 2010r., w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, jest niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

    Na podstawie tych przepisów od 1 października 2011r. ZUS zawiesił wypłacanie świadczeń osobom, które w latach 2009–2010 skorzystały z możliwego wtedy przejścia na emeryturę bez konieczności rezygnowania z pracy.  Na początku 2011r. przepis o konieczności rozwiązania stosunku pracy przywrócono  i wiele osób musiało zdecydować, czy wybiera zatrudnienie, czy emeryturę.

    Wniosek o wznowienie postępowania

    Po wyroku TK osoby, które zgodnie z przepisami nabyły prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. i nie zrezygnowały z pracy (jak wymagały tego zaskarżone przepisy), mają prawo złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wznowienie postępowania i wypłatę niesłusznie zawieszonej emerytury wraz z odsetkami za zwłokę. Podstawę takiego wniosku stanowi w/w art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym istnieje możliwość wznowienia postępowania w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja. W takiej sytuacji skargę o wznowienie należy wnieść w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. We wniosku należy podać swoje dane i powołać się na przedmiotowy wyrok TK. 

    Sprawa w sądzie

    Osoby, które odwołały się od niekorzystnej decyzji ZUS do sądu i w których sprawach zapadł już niekorzystny wyrok, skargę o wznowienie postępowania powinny skierować właśnie do sądu. W takiej sytuacji podstawą do wniesienia skargi o wznowienie postępowania jest art. 4011 Ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego. Termin na złożenie takiej skargi wynosi 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw i mija 22 lutego 2013r. Osoby, których postępowanie sądowe nie zostało jeszcze zakończone nie muszą informować sądu o wyroku TK. Powinien on być znany sądowi z urzędu i uwzględniony przy wydawaniu wyroku.

    Roszczenie o odszkodowanie

    Natomiast osobom, które nabyły prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. i rozwiązały umowę o pracę zgodnie z zaskarżonymi przepisami, a następnie nie podjęły kolejnego zatrudnienia lub kontynuowały je na mniej korzystnych warunkach finansowych, przysługuje roszczenie przeciwko Skarbowi Państwa o naprawienie wyrządzonej w tym zakresie szkody. Zgodnie bowiem z art. 417 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r.Kodeks cywilny za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa. Termin na złożenie takiego pozwu wynosi 3 lata od dnia publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Należy jednak pamiętać, że takiego prawa nie mają osoby, które zgodnie z zaskarżonymi przepisami rozwiązały stosunek pracy, lecz następnie nawiązały go na tych samych co poprzednio zasadach. W tym przypadku nie poniosły one żadnej szkody, a należna emerytura nie została im zawieszona.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE