Spis treści
Gdzie się zbiera jemiołę?
Jemioła jest dość łatwo dostępną rośliną, o ile osoba ją zbierająca nie ma lęku wysokości. Rośnie ona u szczytu drzew liściastych, okalając ich gałęzie. Jemioła nie jest rośliną występująca tylko i wyłącznie w lasach, stąd można ją zbierać także w przydomowych ogródkach.
Wykroczenie uszkadzania roślinności
W kodeksie wykroczeń w art. 153 opisano wykroczenie szkodnictwa leśnego polegającego na uszkadzaniu drzew w nienależącym do sprawcy lesie. Zgodnie z normą art. 153 kodeksu wykroczeń, kto w nienależącym do niego lesie:
- wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
- zbiera mech lub ściółkę,
- zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
- zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
- podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Jeżeli czyn godzi w mienie osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
Sprawcą wykroczenia będzie zarówno ten, kto dopuszcza się czynu w lesie stanowiącym własność Skarbu Państwa, jak i ten, kto uszkadza drzewo w lesie „prywatnym”.
Pojęcie lasu
Definicję lasu zawarto w ustawie o lasach. Lasem jest grunt
- zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
- przeznaczony do produkcji leśnej lub
- stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
- wpisany do rejestru zabytków;
- związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.
Kiedy zbierając jemiołę narażamy się na odpowiedzialność z tytułu wykroczenia?
Co do zasady samo zebranie jemioły nie powinno narażając nas na odpowiedzialność z tytuły wykroczenia. Niestety bardzo często nieumiejętne pozyskiwanie jemioły wiąże się z uszkadzaniem jej gałęzi. Na licznych targowiskach można także spotkać pęki jemioły wraz z fragmentami gałęzi. Jeżeli zatem pozyskując jemiołę uszkadzamy gałęzie drzewa albo co gorsza je ścinamy, będziemy odpowiadać na podstawie art. 153 kodeksu wykroczeń. Na odpowiedzialność za wykroczenie nie będzie miało także wpływu to, że dopuściliśmy się go nieumyślnie (czyli uszkodzenie drzewa nastąpiło niejako „niechcący”).
Na marginesie wspomnieć jedynie można, co znaczy słowo „uszkadzać”. „Uszkodzić” / „uszkadzać” to znaczy spowodować powstanie w czymś niewielkiego defektu; naruszyć lub chorobowo zmienić tkankę lub narząd ( wg słownika języka polskiego PWN). Tym samym poniesiemy odpowiedzialność za wykroczenie z art. 153 kodeksu wykroczeń, gdy na przykład podczas zbierania jemioły złamiemy gałąź drzewa.
Na zbieranie jemioły trzeba mieć pozwolenie
Choć jemioła jest pasożytem i zbierając ją de facto wyświadczamy drzewom przysługę, to na jej zbieranie w lesie trzeba mieć zezwolenie. Często jest też tak, że leśnicy sami wskazują miejsce, skąd można ją pozyskiwać, a nawet sprawdzają sposób jej zbierania.
Podstawa prawna:
Art. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U.2014.1153)
art. 153 ustawy z dnia z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń (Dz.U.2013.482)