- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Renta socjalna

    Wprowadzone zmiany określają, iż w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną przysługują zasiłek pogrzebowy, na zasadach i w wysokości określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pod warunkiem, że zasiłek pogrzebowy lub świadczenie w wysokości zasiłku pogrzebowego nie przysługuje z innego tytułu. Decyzję odnoszącą się do przyznania zasiłku pogrzebowego wydaje oraz zasiłek wypłaca jednostka organizacyjna Zakładu albo Kasa Rolnica Ubezpieczenia Społecznego.

    Dotychczas renta socjalna oraz koszty jej obsługi były finansowane ze środków budżetu państwa, jednak nowe przepisy stanowią, iż zasiłek pogrzebowy jest również wypłacany ze środków budżetu państwa. Z kolei zakład dokonuje zwrotu środków finansowych związanych z wypłatą rent socjalnych organom emerytalno – rentowym oraz dodatkowo środków związanych z wypłatą zasiłku pogrzebowego Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

    Przypominamy, iż renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

    • przed ukończeniem 18. roku życia,
    • w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia,
    • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

    Osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia przysługuje renta socjalna stała – pod warunkiem, że całkowita niezdolność do pracy jest trwała, albo renta socjalna okresowa – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

    Renta socjalna wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie przysługuje ona jednak osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Renta socjalna nie przysługuje również osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeżeli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych. Renta socjalna nie należy się za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Co więcej osoba, kóra jest tymczasowa aresztowania bądź odbywa karę pozbawienia wolności jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia właściwego organu wypłacającego rentę socjalną o tymczasowym aresztowaniu lub o odbywaniu kary pozbawienia wolności. Obowiązek ten również spoczywa na dyrektorze aresztu lub zakładu karnego.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl   

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE