- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo cywilneUlgi na restrukturyzację

    Ulgi na restrukturyzację

    Należy rozróżnić dwa rodzaje pomocy, udzielanej przedsiębiorcy. Pomoc na restrukturyzację jest przewidziana w planie restrukturyzacji, która jest udzielana przedsiębiorcy w celu realizacji procesu restrukturyzacji i ograniczona jest do minimum niezbędnego do przywrócenia długookresowej zdolności do konkurowania na rynku, biorąc pod uwagę w szczególności ogrom kosztów restrukturyzacji jak również wielkość i formę udzielanej pomocy. Natomiast pomoc na ratowanie jest to ograniczona w czasie pomoc publiczna, która jest udzielana przedsiębiorcy w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej przez czas niezbędny do dokonania koniecznych analiz oraz opracowaniu planu restrukturyzacji albo likwidacji działalności.

    Według rozporządzenia beneficjentem pomocy na restrukturyzację może być przedsiębiorca, który łącznie spełnia kilka warunków. Nie podlega wątpliwości, iż przedsiębiorca taki musi znajdować się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Dodatkowo nie może on należeć do grupy kapitałowej ani nie być przejmowanym przez taką grupę za wyjątkiem sytuacji, gdy przedsiębiorca wykaże, że jego trudna sytuacja ekonomiczna ma charakter wewnętrzny i nie jest w wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach grupy oraz nie jest zbyt poważna, aby mogła być przezwyciężona przez samą grupę. Ostatnim warunek mówi o tym, iż przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą w danej dziedzinie, co najmniej 3 lata przed dniem wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy na restrukturyzację.

    Następnie rozporządzenie ustanawia, iż pomoc na restrukturyzację może by udzielona, pod warunkiem, że przedsiębiorca nie otrzymał pomocy na ratowanie bądź restrukturyzację lub upłynęło, co najmniej 10 lat od daty najpóźniejszego z następujących wydarzeń:

    1. udzielenia przedsiębiorcy pomocy a ratowanie,
    2. upływu okresu restrukturyzacji przewidzianego w poprzednim planie restrukturyzacji,
    3. zaprzestania realizacji poprzedniego planu restrukturyzacji.

    Taka pomoc może być także udzielona przed upływem 10 lat od udzielenia przedsiębiorcy pomocy na ratowanie, jeśli pomoc taka została udzielona w ramach tego samego procesu restrukturyzacji. Z kolei jeśli minęło co najmniej 5 lat od udzielenia przedsiębiorcy pomocy na ratowanie, po której nastąpiło udzielenie pomocy na restrukturyzację, a przedsiębiorca wykazywał długookresową zdolność do konkurowania na rynku bądź też pomoc na restrukturyzację jest konieczna z powodu nieprzewidywalnych okoliczności – za które przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialność to może być ona udzielona przed upływem okresu 10 lat od udzielenia przedsiębiorcy pomocy na ratowanie.

    Należy pamiętać, iż udział środków własnych przedsiębiorcy w finansowaniu kosztów restrukturyzacji przedsiębiorstwa nie może być niższy niż:

    1. 25 % kosztów restrukturyzacji wynikających z planu restrukturyzacji, w przypadku małego przedsiębiorcy,
    2. 40 % kosztów restrukturyzacji wynikających z planu restrukturyzacji, w przypadku średniego przedsiębiorcy
    3. 50 % kosztów restrukturyzacji wynikających z planu restrukturyzacji, w przypadku przedsiębiorcy innego niż mały i średni przedsiębiorca.

    Przedsiębiorca nie może liczyć na pomoc na restrukturyzację, jeśli jego restrukturyzacja jest zawężona wyłącznie do restrukturyzacji finansowej i nie prowadzi do usunięcia przyczyn powstawania strat, a także jeśli służy finansowaniu nowych inwestycji – za wyjątkiem kiedy są one niezbędne dla odzyskania przez niego długookresowej zdolności do konkurowania na rynku.

    Ubiegający się o pomoc na restrukturyzację powinni złożyć wraz wnioskiem o udzielenie pomocy również plan restrukturyzacji dla podmiotu, który tej pomocy udziela. Ponadto ubiegając się o pomoc indywidualną na restrukturyzację należy również złożyć kopię analizy runku, na którym prowadzi wnioskodawca działalność gospodarczą.

    Pomoc na restrukturyzację, na warunkach określonych w tym rozporządzeniu, może być udzielana do dnia 31 grudnia 2007 r.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE