Spis treści
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze – wielkie odliczanie!
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze odbędą się już w tę sobotę. Prawie 6 tys. młodych prawników powalczy o miejsce na wybranej aplikacji. A o czym powinien pamiętać każdy zdający?
Wiedza to podstawa
Ten, kto liczy jedynie na fart, może się … przeliczyć. Jak na każdym egzaminie, także tu liczy się solidne przygotowanie. Warto jednak wiedzieć, na jakie ustawy należy kłaść szczególny nacisk. Analiza poszczególnych arkuszy egzaminacyjnych pokazuje, że wśród najważniejszych ustaw niewątpliwie króluje Kodeks cywilny. Stanowi on podstawę kilkudziesięciu pytań, jakie komisja egzaminacyjna „zadaje” przyszłym aplikantom. Zdający egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze muszą jednak pamiętać, że ważna jest znajomość również innych aktów prawnych, takich jak kodeks postępowania cywilnego, kodeks karny czy kodeks postępowania karnego. Warto także znać Konstytucję RP. Stosunkowo najmniej pytań pada zaś z prawa wekslowego.
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze ruszają w sobotę
W dniu 30 września przyszli aplikanci zasiądą w egzaminacyjnych ławach. Czeka ich test jednokrotnego wyboru, składający się ze 150 pytań zawierających trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzyma kandydat, który udzieli prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań.
Egzaminy odbędą się w 19 miastach w Polsce przed 45 komisjami egzaminacyjnymi (15 komisjami ds. aplikacji adwokackiej, 21 komisjami ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisjami ds. aplikacji notarialnej oraz 3 komisjami ds. aplikacji komorniczej).
W skład każdej z komisji wchodzi 7 osób: przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy prawniczych samorządów zawodowych – adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego – oraz pracownik naukowy, będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.
Pytanie konkursowe
A teraz czas na pytanie konkursowe! Tym razem brzmi ono następująco:
Jaką aplikację chciałbyś odbywać i dlaczego?
Najciekawsze odpowiedzi jak zawsze nagrodzimy 🙂 Wystarczy, że opublikujecie je pod naszym Facebookowym postem. Rozstrzygnięcie konkursu już w ten czwartek (28 września) 🙂
Na zwycięzcę czeka ebook – „Egzamin wstępny na aplikację. Kodeks cywilny – testy”.
Powodzenia!