Spis treści
Co przemawia za zakupem akcji małych spółek?
W dobie wysokiej inflacji i niepewności rynkowej bardzo często zadajemy sobie pytanie o to, gdzie inwestować pieniądze. Spośród wielu rozwiązań, które obecnie oferuje nam rynek finansowy, wciąż najczęściej skłaniamy się ku giełdzie papierów wartościowych, która uchodzi za jedną z najbardziej efektywnych form lokowania pieniędzy.
Wybór formy inwestycji to jednak dopiero początek. Tak szerokie grono spółek, w które możemy zainwestować, rodzi kolejne dylematy związane z opłacalnością lokowania w dany sektor, a następnie w dany podmiot. Od kilku lat jednak widać wyraźny trend przypływu kapitału do spółek, które mogą uchodzić za relatywnie małe. Dlaczego inwestorzy są skłonni kupować akcje spółek o małej kapitalizacji, często dopiero rozwijających się? Odpowiedź może być tylko jedna – potencjał do szybkiego rozwoju i wzrostu wartości akcji. Małe spółki to alternatywa, która zapewnia cechy niespotykane już w wielkich, obecnych od lat firmach notowanych na giełdzie.
Mniejsze firmy = większe ryzyko?
Możliwość inwestycji w ponad 400 mniejszych firm notowanych na giełdzie daje opcję nie tylko na wygenerowanie większego zysku, ale także na szerszą dywersyfikację portfela. Ważne jednak, by w procesie doboru spółek do portfela inwestycyjnego zwrócić uwagę na potencjalne ryzyko, które może wiązać się z taką inwestycją.
Czy lokowanie pieniędzy w małych firmach, opierających się na haśle „szukam inwestora i dopiero, gdy pojawi się on, pojawi się rozwój” ma sens? Spółki o niskiej kapitalizacji, zapewniające docelowo wyższy zysk nie są jednak aż tak transparentne, jak duże firmy. Dlatego stosując tradycyjne metody wyceny i analizy przedsiębiorstw, w przypadku mniejszych podmiotów musimy wykazać się dalece idącą racjonalnością. Czy ta firma może odnieść sukces? Czy jej pomysł na biznes i strategia na najbliższe lata sprawią, że utrzyma się na rynku i wygeneruje oczekiwany popyt na oferowane usługi lub produkty? Odpowiednie mechanizmy analizy małych spółek są konieczne, by móc myśleć o jakichkolwiek stopach zwrotu z takiej inwestycji.
Klucz do sukcesu w inwestycjach – wybierz odpowiednią branżę
Inwestowanie w małe spółki na rynku papierów wartościowych jest coraz lepszym rozwiązaniem także dla tych inwestorów, którzy planują nieco zdywersyfikować swój portfel akcyjny. Mowa tu przede wszystkim o dostępie do spółek z sektorów, które nie są znane lub dostępne z poziomu 20 największych spółek na GPW.
Kluczem do odpowiedniego inwestowania w małe spółki jest jednak dobór odpowiedniej branży, która daje potencjał do zrównoważonego rozwoju. Przewidujmy, analizujmy i sprawdzajmy trendy na najbliższe lata, by mieć pewność, że inwestycja w mniej znaną spółkę z perspektywicznego sektora zapewni nam w dłuższym okresie obiecującą stopę zwrotu.