- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZUS zapłaci zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności

    ZUS zapłaci zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności

    Obecnie to nie ZUS, a głównie pracodawcy zobowiązani są pokrywać koszty pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim.

    ZUS, nie pracodawca, wypłaci zasiłek chorobowy

    ZUS czy pracodawca? Zgodnie z przyjętym przez rząd harmonogramem prac, przygotowywane zmiany legislacyjne zakładają, że to ZUS zapłaci za pobyt pracownika na L4 od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Rada Ministrów przyjęła dziś informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności, przedłożoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rząd będzie więc pracował nad wprowadzeniem nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego.

    Szczegóły zmian

    Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni. Przygotowywane zmiany legislacyjne zakładają, że chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4.  Rozwiązania dotyczące nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego mają obowiązywać od przyszłego roku.

    Zasiłek chorobowy z ZUS

    Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, ubezpieczonemu, który wykonuje pracę nakładczą a także poborowemu odbywającemu służbę zasadniczą od 34 dnia choroby (w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia -od 15 dnia choroby). Za pierwsze 33 dni osoby te otrzymują wynagrodzenie za czas choroby finansowane przez pracodawcę (w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia – za pierwsze 14 dni).

    Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla ubezpieczonego będącego pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień choroby stanowi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiary zasiłku. Zasiłek chorobowy przysługuje za okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub przypada w okresie ciąży– nie dłużej niż przez 270 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE