Spis treści
Kasowy PIT a podstawowa zasada rozliczania podatku
Kasowy PIT daje możliwość płacenia podatku dochodowego dopiero w momencie otrzymania od kontrahenta zapłaty za wystawioną fakturę. Tym czasem podstawowa zasada rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) mówi, że obowiązek zapłaty przez przedsiębiorcę podatku dochodowego powstaje w momencie sprzedaży, czyli w chwili wydania towaru lub wykonania usługi (także częściowo). Nie może to nastąpić później niż wskazuje data wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Jeżeli więc przedsiębiorca wystawił fakturę (musi to zrobić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży), musi ją ująć w przychodach firmy i odprowadzić podatek dochodowy, nawet jeśli kontrahent mu jeszcze nie zapłacił. Jednocześnie przedsiębiorca może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów fakturę za nabyte towary lub usługi, za które jeszcze nie zapłacił.
Wybierając kasowy PIT przedsiębiorca nie musi płacić podatku już w momencie wykonania usługi, dostawy towaru lub wystawienia faktury, lecz dopiero wtedy, kiedy otrzyma zapłatę.
Jak wybrać kasowy PIT?
Oświadczenie o wyborze metody kasowej złóż na piśmie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego roku podatkowego. Powstaje wówczas obowiązek, by ją stosować przez cały rok podatkowy. Wybór przechodzi na następne lata, chyba że do 20 lutego roku podatkowego przedsiębiorca zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego, że rezygnuje z tej metody.
Stosowanie metody kasowego PITu
Metodę kasową można zastosować wyłącznie do przychodów z transakcji z innym przedsiębiorcą, które są udokumentowane fakturami.
Metody kasowej PIT nie zastosujemy do przychodów z transakcji z podmiotem powiązanym z przedsiębiorcą, na przykład z firmą małżonka albo spółką, w której ma on ponad 5 procent udziałów, oraz takim, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tak zwanym raju podatkowym.
Kasowego rozliczenia PIT nie zastosujemy również do przychodów z tytułu zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli na przykład ze sprzedaży samochodu, budynku albo maszyny.
Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencję faktur, które dokumentują przychody rozliczane tą metodą. Ewidencja musi zawierać datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności oraz datę uregulowania płatności.