- Reklama -
wtorek, 7 maja 2024
- Reklama -
Więcej

    Sniffing

    Sniffierki to bardzo popularne narzędzia w sieciach akademickich i osiedlowych. Dlatego też tym, którym zależy na bezpieczeństwie i prywatności zaleca się zrezygnowanie z telnetu (o ile nie jest to konieczne) na rzecz innych usług lub szyfrowania ważniejszych danych itd. Sniffierki wykorzystywane mogą być też do monitoringu sieci jak również przy problemach sieciowych.
    Jak dużym zagrożeniem są sniffery? Są bardzo dużym zagrożeniem. Przecież mogą przechwytywać hasła i poufne dane. Przykład: kraker złamał zabezpieczenia sieci i zainstalował w niej sniffera, który zapisuje dla niego numery kart kredytowych. Po jakimś czasie kraker ten ponownie wchodzi do sieci przez wcześniej przygotowana tylna furtkę (backdoor) i pobiera plik z numerami. Wszystko jest możliwe.

    Aby zrozumieć zasadę działania snifferów należy najpierw poznać sposób przepływu informacji w sieci. Wiadomość wysłana jest dzielona na pakiety, w których znajdują się takie informacje jak nadawca, odbiorca i dane. Przy wysyłaniu pakietu komputer nie zna odbiorcy, dlatego wysyła ją do wszystkich komputerów w sieci. Następnie karta sieciowa komputera docelowego przyjmuje pakiet, a karty innych odrzucają go.

    Można to przedstawić na przykładzie sieci składającą się z 3 komputerów K1, K2, K3, HUB`a i serwera.Wiadomość wysłana z K3 do serwera wędruje do niego oraz K1 i K2. Odpowie jednak na nią tylko serwer a K1 i K2 odrzucą ją. A teraz co się dzieje jeżeli siedzimy na K1 i mamy włączonego sniffera. K2 wysyła swoją stronę www na serwer. Pakiety z K2 dochodzą do nas, a dzięki snifferowi nie są odrzucane przez kartę sieciową. Na naszym komputerze pojawia się wtedy pocięty na części kod html i znaczki. Na tym właśnie polega przechwyt danych.

    Tak ogólnie sniffery to takie piękne zabawki, które przechwytują pakiety wędrujące po sieci bez względu na jej rodzaj (TCP/IP, IPX, ETHERNET). A co możemy znaleźć w takich pakietkach? Wszystko zależy od sieci. Mogą to być zwykłe dane jak np. kod html, informacje o sieci, albo nawet login i hasła. Wbrew pozorom sniffery nie zostały stworzone przez hakerów. Ich pierwotnym założeniem była diagnostyka sieci, czyli sprawdzanie drogi jaką przechodzi pakiet z jednego komputera do drugiego i na jakie problemy natrafia. Dopiero później jakiś geniusz wpadł na pomysł, aby wykorzystać sniffery w trochę inny sposób, mniej zgodny z prawem.

    www.SerwisPrawa.pl

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE