- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesKonsekwencje przekształcenia działalności w spółkę kapitałową

    Konsekwencje przekształcenia działalności w spółkę kapitałową

    Zgodnie z treścią art. 5841 KSH, przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (jest to tzw. dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sąd rejestrowy przesyła niezwłocznie właściwemu organowi ewidencyjnemu odpis postanowienia o wpisie do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia. Z faktem przekształcenia wiążą się jednak pewne skutki. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Przepisu nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego. Osoba fizyczna wykonująca do tej pory działalność gospodarczą staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

    Przejście dotychczasowych praw i obowiązków nie dotyczy jednak wszystkich dziedzin prawnych. Przekształcenie nie obejmuje bowiem przejścia praw i obowiązków w materii podatkowej, z wyłączeniem oczywiście sytuacji, gdy osoba fizyczna prowadząca dotychczas przedsiębiorstwo musi spłacić zobowiązania podatkowe zaciągnięte jeszcze przed przekształceniem w spółkę kapitałową.



    Wg A. Kidyby „Zgodnie z regulacją zawartą w art. 5842 § 2 KSH spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. W przepisie art. 5842 § 2 KSH ustawodawca dokonał przykładowego wyliczenia praw, których podmiotem pozostaje spółka przekształcona. Niezupełne wyliczenie nie oznacza wygaśnięcia wynikających z innych decyzji administracyjnych praw i obowiązków. Wymienione decyzje będą miały jednak dla działalności spółki przekształconej podstawowe znaczenie. Spółka przekształcona pozostaje zasadniczo podmiotem w szczególności koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej. Pewne wątpliwości dotyczą natomiast kontynuacji koncesji na działalność w zakresie wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią (art. 42 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne stanowi, że koncesja wygasa przed upływem czasu, na jaki została wydana, z dniem wykreślenia przedsiębiorcy z właściwego rejestru lub ewidencji, natomiast zgodnie z art. 552 KSH sąd rejestrowy, wpisując spółkę przekształconą do rejestru, jednocześnie wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną)”.

    Warto pamiętać, że przekształcenie działalności gospodarczej wykonywane do tej pory w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową nie pozostaje bez znaczenia dla dotychczasowych zobowiązań przedsiębiorcy. Mając na uwadze treść art. 58413 KSH, osoba fizyczna będąca do tej pory przedsiębiorcą odpowiada po przekształceniu solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE