- Reklama -
czwartek, 31 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesObowiązkowe e-Doręczenia także dla przedsiębiorców

    Obowiązkowe e-Doręczenia także dla przedsiębiorców

    Hasło e-Doręczenia dotychczas kojarzono wyłącznie z przedstawicielami zawodów prawniczych. Tymczasem obowiązek posiadania specjalnych skrzynek dotyczy również przedsiębiorców i... nie tylko.

    Kto podlega pod obowiązkowe e-Doręczenia?

    E-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jest to kolejna, obok obowiązkowego KSeF, nowość dla przedsiębiorców. Administracja publiczna, urzędy centralne (w tym ZUS i KRUS) czy jednostki samorządu terytorialnego zaczną bowiem posługiwać się e-Doręczeniami już 1 stycznia 2025 roku. Kto zatem musi posiadać specjalną skrzynkę umożliwiającą odbiór elektronicznej korespondencji?

    Obowiązki dla przedsiębiorców

    Termin na wdrożenie e-Doręczeń, zależy od daty rejestracji firmy w CEIDG albo w KRS:

    • firmy, które będą rejestrować działalność w CEIDG lub KRS od 1 stycznia 2025 roku, założą skrzynki do e-Doręczeń podczas rejestracji
    • firmy, które zarejestrowały lub zarejestrują działalność w CEIDG do 31 grudnia 2024 roku, muszą mieć adres do e- Doręczeń od 1 października 2026 roku
    • firmy, które zarejestrowały lub zarejestrują działalność w KRS przed 1 stycznia 2025 roku, muszą mieć adres do e-Doręczeń od 1 kwietnia 2025 roku.

    Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG do 31 grudnia 2024 roku będą mieli możliwość złożenia wniosku o utworzenie adresu do e-Doręczeń we wniosku o zmianę wpisu w CEIDG już od 1 stycznia 2025 roku. Zaś od 1 lipca 2025 roku przedsiębiorca, który będzie zmieniał swój wpis w CEIDG, będzie miał obowiązek podania danych do utworzenia adresu do e-doręczeń we wniosku o zmianę wpisu.

    Powszechne e-Doręczenia zastąpią listy polecone

    Skrzynkę do e-Doręczeń muszą mieć nie tylko przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG i w KRS. Obowiązek ten obejmuje, poza firmami jednoosobowymi i spółkami, także inne podmioty niepubliczne wpisane do KRS, na przykład fundacje i stowarzyszenia. Obowiązkowo z e-Doręczeń muszą korzystać także przedstawiciele niektórych zawodów zaufania publicznego. Dotyczy to:

    • adwokata
    • radcy prawnego
    • doradcy podatkowego
    • doradcy restrukturyzacyjnego
    • rzecznika patentowego
    • notariusza.

    Warto także przypomnieć, że od października 2029 roku wszystkie podmioty publiczne, jednostki samorządu terytorialnego, a także sądy, komornicy i prokuratura będą musiały prowadzić korespondencję urzędową poprzez e-Doręczenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE