- Reklama -
środa, 8 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrzetarg ograniczony

    Przetarg ograniczony

    Przetarg ograniczony polega na tym, że w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert. Zamawiający wszczyna postępowanie w trybie przetargu ograniczonego, zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej.

    W ogłoszeniu o zamówieniu zamieszcza się m.in.:
    •    nazwę (firmę) i adres zamawiającego;
    •    określenie trybu zamówienia;
    •    określenie przedmiotu zamówienia, z podaniem informacji o możliwości składania ofert częściowych;
    •    termin wykonania zamówienia;
    •    warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków, a także znaczenie tych warunków;
    •    informację o oświadczeniach lub dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu;
    •    liczbę wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert;
    •    informację na temat wadium;
    •    kryteria oceny ofert i ich znaczenie;

    Prezes Rady Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, kwoty wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. Obecnie obowiązuje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń urzędowi publikacji Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2011 r. (Dz.U. nr 282, poz. 1649, dalej: rozporządzenie z 16 grudnia 2011 r.), które określa w/w kwoty wartości zamówień.

    W przetargu ograniczonym, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w rozporządzeniu z 16 grudnia 2011 r. zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu wyznacza termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
        Z kolei jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w rozporządzeniu z 16 grudnia 2011 r. termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym nie może być krótszy niż:
    •    30 dni – od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną
    •    37 dni – od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

    Może zajść sytuacja pilnego udzielenia zamówienia w trybie przetargu ograniczonego, wtedy zamawiający może wyznaczyć krótsze terminy składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym, jednak nie krótszy niż:
    •    10 dni – od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich
    •    15 dni – od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich faksem.Stan „pilnej potrzeby", który uzasadnia skrócenie do 15 dni terminu składania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego oznacza sytuację, w której stosowanie zwykłych terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu mogłoby prowadzić do powstania nieodwracalnych, ujemnych skutków finansowych dla zamawiającego, lub też w której względy społeczne lub organizacyjne decydują o konieczności skrócenia terminu składania wniosków, co podkreślił w wyroku z dnia 17 marca 2006 r., sygn. UZP/ZO/0-740/06 Zespół Arbitrów przy Urzędzie Zamówień Publicznych.
    Wykonawca składa wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym, do wniosku dołącza:
    •    oświadczenie o tym, że spełnia warunki udziału w postępowaniu,
    •    niezbędne dokumenty, jeżeli takich dokumentów żąda zamawiający.
     

    Wniosek złożony po terminie zostaje przez zamawiającego zwrócony.

    Zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 5 i nie większej niż 20.
       

    Może się zdarzyć, że liczba wykonawców, którzy chcą brać udział  przetargu ograniczonym jest większa niż określona w ogłoszeniu. W takiej sytuacji zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy otrzymali najwyższe oceny spełniania tych warunków. Jeżeli wykonawca nie został zaproszony do składania ofert, uznaje się go za wykluczonego z postępowania.
       

    Może także wystąpić sytuacja, w której liczba wykonawców spełniających warunki udziału w przetargu ograniczonym jest mniejsza niż określona w ogłoszeniu o zamówieniu. W takim wypadku do postępowania o udzielenie zamówienia są zapraszani wszyscy wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu.

    Następnie zamawiający przekazuje wykonawcy specyfikację istotnych warunków zamówienia.

    Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach rozporządzenia z 16 grudnia 2011 r. zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty. Termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert dla dostaw lub usług i nie krótszy niż 14 dni dla robót budowlanych.

    Jeżeli natomiast wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w rozporządzeniu z 16 grudnia 2011 r. termin składania ofert nie może być krótszy niż 40 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert.

    Przepisy przewidują też przypadki innych terminów na składanie ofert. Np. jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach rozporządzenia z 16 grudnia 2011 r. i zachodzi  pilna potrzeba udzielenia zamówienia, zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert nie krótszy niż 10 dni.
    W postępowaniu w sprawie przetargu ograniczonego stosuje się przepisy dotyczące przetargu nieograniczonego o wadium oraz o jego zwrocie.


    Podstawa prawna:

    •    art. 47-art. 53 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 113, poz. 759, z późn. zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE