- Reklama -
wtorek, 7 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesTańsze przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

    Tańsze przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

    Według zmian, które wprowadza się w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz 1459) z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić osoby fizyczne, które w dniu wejścia w życie ustawy są użytkownikami wieczystymi nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały:

    • w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przez dniem 5 grudnia 1990 roku,
    • na podstawie art. 7 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów obszarze miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).

    Przepisy te stosuje się również do osób, które prawo użytkowania wieczystego albo udział w tym prawie uzyskały po dniu wejścia w życie ustawy.

    Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest zobowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia. Jednakże przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje nieodpłatnie na rzecz użytkowników wieczystych lub ich następców prawnych:

    • którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.,
    • które uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszaw (Dz. U. Nr 60, poz. 279).

    Nowe regulacje mają na celu ujednolicenie wysokości bonifikat, które przysługują w trakcie procedur przekształceniowych. Poprawki ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność przewidują przyznanie obowiązkowych „zniżek” dla poszczególnych grup użytkowników, którzy pragną dokonać przekształcenia.

    Do pierwszej grupy zaliczać się będą użytkownicy wieczyści, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekraczał przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce za ostatnie półrocze poprzedzające rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia. Będą oni mogli liczyć na 90% zniżkę w opłatach. Z tej ulgi skorzystają jednak tylko te osoby, które chcą przekształcić prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej wyłącznie na cele mieszkaniowe.

    Do drugiej grupy użytkowników wieczystych zaliczać się będą osoby, które uzyskały prawo wieczystego użytkowania przed 5 grudnia 1990 r.. Będą oni mogli wnioskować o mniejszą „zniżkę” – 50%. Z tej bonifikaty będą mogli również skorzystać ich następny prawni, czyli np. spadkobiercy. O taką samą zniżkę mogą ubiegać się osoby, które chcą stać się właścicielami nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.
    Należy pamiętać, iż organy odpowiedzialne za wydanie decyzji w sprawie wysokości bonifikaty będą mogły udzielać wyższych zniżek, niż te, które są przewidziane w nowelizacji ustawy.

    Jest również dobra informacja dla osób, których nie jest stać na jednorazową spłatę należności za przekształcenie – będą one mogły się od razu ubiegać o rozłożenie spłaty na raty. Osoby, które będą chciały uzyskać pozwolenie na spłacenie należności w ratach będą musiały wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego organu. Okres spłaty nie powinien być krótszy niż 10, ani dłuższy niż 20 lat, a raty maja być nisko oprocentowane – równe stopie redyskonta weksli stosowanej przez Bank Narodowy.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE