- Reklama -
sobota, 4 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesWywłaszczoną nieruchomość można odzyskać

    Wywłaszczoną nieruchomość można odzyskać

    Współwłaściciel może żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w części odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości

     W ustawie o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami zaproponowano przepis umożliwiający każdemu poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy zwrot wywłaszczonej nieruchomości (dochodzenie zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości albo udziału w jej części) – niezależnie od tego czy wniosek o zwrot złożyli pozostali, poprzedni współwłaściciele lub ich spadkobiercy. Zawiadomienie pozostałych uprawnionych (w przypadku braku możliwości ustalenia ich adresów) zgodnie z nowym przepisem, będzie odbywać się w drodze obwieszczenia. Niezłożenie wniosku – o zwrot udziału w wywłaszczonej nieruchomości albo udziału w jej części – w wyznaczonym terminie przez pozostałe osoby uprawnione będzie powodować wygaśnięcie uprawnienia do zwrotu.

    Forma pozyskania prawa do nieruchomości nie ma znaczenia

    Zgodnie z projektem, umożliwiono każdemu poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy dochodzenie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości – niezależnie od formy pozyskania prawa do nieruchomości (decyzja albo umowa).

    Okres, w którym możliwe będzie dochodzenie zwrotu nieruchomości

    Prawo do dochodzenie zwrotu nieruchomości wygaśnie po upływie określonego prawem terminu. Ustalono 20-letni okres, w którym możliwe będzie dochodzenie zwrotu nieruchomości, liczony od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna. Oznacza to, że prawo do zwrotu nieruchomości przedawni się po 20 latach. Uprawnienie do zwrotu nieruchomości wygaśnie, jeżeli w tym terminie nie zostanie złożony odpowiedni wniosek. Oznacza to ograniczenie w czasie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Wygaśnięcie uprawnienia do zwrotu nieruchomości powinno zamknąć okres niepewności co do sytuacji prawnej zainteresowanych stron, a także stworzyć możliwość wykorzystania nieruchomości wywłaszczonej, lecz zbędnej, na cel publiczny określony w decyzji o wywłaszczeniu na inne cele (np. budownictwo mieszkaniowe). Zaproponowane rozwiązanie spowoduje ograniczenie liczby wniosków o zwrot wywłaszczonych nieruchomości przejętych lub nabytych dawniej niż przed 20 laty. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom jednostek samorządu terytorialnego i organizacji zrzeszających lokatorów.


    Specjalne uprawnienie

    Jednocześnie przewidziano możliwość wystąpienia w ciągu 3 lat (od dnia wejścia  ustawy w życie) z żądaniem zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, jeżeli w dniu wejścia w życie tej ustawy upłynęło 20 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna oraz jeżeli do upływu tego terminu pozostało nie więcej niż 3 lata.


    Etap legislacyjny

    Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami przyjęła Rada Ministrów. Teraz ustawa trafi do Sejmu.

    Źródło:
    Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    Oficjalna  strona Prezesa Rady Ministrów.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE