- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZaostrzenie zasad przyznawania dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników

    Zaostrzenie zasad przyznawania dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników

    Zgodnie z treścią art. 26a przytoczonej ustawy, pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:
     

    • 180% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
    • 100% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
    • 40% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

    Pamiętajmy, że miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury. Nowością w tym zakresie jest wprowadzenie ostrzejszych zasad odpowiedzialności pracodawców za nieprzestrzeganie zapisów ustawy. Pracodawca, który spóźni się ze złożeniem miesięcznej informacji na temat liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych, deklaracji w przedmiocie obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub nie przekaże w wymaganym terminie na rachunek Funduszu środków ze zwolnień podatkowych, musi liczyć się na ukaranie grzywną w wysokości 500 zł. Obowiązek składania sprawozdania o zatrudnieniu i kształceniu niepełnosprawnych pracowników lub o działalności na ich rzecz spoczywa na pracodawcy do 20 dnia każdego miesiąca.

    Oprócz tego,  pracodawca musi także przygotowywać coroczną informację o zatrudnianych osobach niepełnosprawnych i przekazywać ją pełnomocnikowi do spraw osób niepełnosprawnych nie później niż do 20 stycznia następnego roku. Brak realizacji powyższych obowiązków skutkuje nie tylko wspomnianą grzywną ale także nie udzieleniem dofinansowania do pensji niepełnosprawnym pracownikom.

    Zgodnie ze znowelizowanym art. 56b ustawy, kto udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli albo zgłasza nieprawdziwe dane lub udziela nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia – w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych i uzyskiwaniem dla nich dofinansowania do wynagrodzenia pracowniczego, podlega karze grzywny do 5.000 złotych. Państwowy  Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uzyskał kompetencje do przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania przez pracodawców wprowadzonych zmian.

    Nie jest to jedyna nowość, ponieważ od 15 września br. dofinansowania nie otrzymają pracodawcy, którzy nie będą wysyłać wynagrodzenia na konto bankowe pracownika lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE