- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeŚwiadczenie wspierające - Rząd przyjął projekt ustawy

    Świadczenie wspierające – Rząd przyjął projekt ustawy

    Ustawa o świadczeniu wspierającym

    Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Samo świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami i wyniesie od 50 do 200 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych. Jak wskazano w uzasadnieniu, uprawnionych do świadczenia będzie około pół miliona osób, a koszt tego wsparcia wyniesie 3,5 mld zł.

    Świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych

    Ustawa przewiduje możliwość  podejmowania aktywności zawodowej przez opiekunów osób niepełnosprawnych uprawnionych do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna. Świadczenie będzie realizowane bez kryterium dochodowego i nieopodatkowane.

    Świadczenie wspierające

    Świadczenie wspierające będzie przysługiwało, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, w wysokości od połowy wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości dwukrotności renty socjalnej. W 2023 roku renta socjalna wynosi 1588,44 zł. Ustalanie osobie niepełnosprawnej wskazanego poziomu potrzeby wsparcia będzie polegało na ocenie przez zespoły niezbędnego zakresu wsparcia osoby niepełnosprawnej w celu zapewnienia, zwiększenia lub utrzymania niezależności osoby niepełnosprawnej, w związku z brakiem lub utratą autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej, wymagane jest wsparcie jednej lub więcej osób albo technologii wspomagających funkcjonowaniu osoby w określonych obszarach życia.

    Podstawa prawna:

    Projekt ustawy  o świadczeniu wspierającym z uzasadnienie,

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE