- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeJak najłatwiej dostać się na aplikację?

    Jak najłatwiej dostać się na aplikację?

    Tak naprawdę odpowiedź na pytanie jak najłatwiej dostać się na aplikację nie jest prosta. Oczywiście każdy chętny do uzyskania statusu aplikanta musi włożyć dużo pracy i wysiłku w systematyczne kształcenie, tak aby zaowocowała sukcesem na egzaminie wstępnym. Nieodzowna będzie też szczypta szczęścia, bowiem perfekcyjne nauczenie się treści ponad 50 aktów prawnych jest zadaniem w zasadzie niewykonalnym. Zasada jest prosta – jeśli uzyskasz co najmniej 100 punktów – zdasz (a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą 90 punktów), jeśli chociażby o 1 punkt mniej – niestety aplikantem nie będziesz.

    Niezależnie od powyższego łatwo zauważyć, że absolwenci konkretnych uczelni w Polsce mają zdecydowanie lepsze wyniki w korporacyjnych egzaminach wstępnych. Tym samym łatwość zdania egzaminu aplikacyjnego zależeć może także w pewnej mierze od miejsca, w którym przyszło nam ukończyć studia prawnicze. Od kilku już lat prowadzone są w tym przedmiocie badania, które pokazują, które wydziały prawa gwarantują większą szansę na zdanie omawianego egzaminu. Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w 2012 r. do egzaminów wstępnych przystąpiło łącznie 11 020 osób, z czego pozytywny wynik otrzymało 5 558 kandydatów (dane dotyczą aplikacji adwokackiej, radcowskiej oraz notarialnej). Ministerstwo podało także listę uczelni uszeregowaną wg stopnia zdawalności absolwentów:
    Wśród najlepszych znalazły się:

    1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie ze zdawalnością prawie 72%
    2. Uniwersytet Łódzki – zdawalność prawie 62%
    3. Uniwersytet Warszawski – zdawalność prawie 59%
    4. Uniwersytet Gdański – zdawalność ponad 55%
    5. Uniwersytet Śląski w Katowicach – zdawalność ponad 54%
    6. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu – zdawalność ponad 54%
    7. Uniwersytet Szczeciński – zdawalność ponad 52%
    8. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – zdawalność ponad 50%
    9. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – zdawalność ponad 50%
    10. Uniwersytet w Białymstoku – zdawalność prawie 49%

    Niezmiennie od kilku lat w czołówce pozostają Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Łódzki. Jeśli zaś chodzi o pozostałe uczelnie, to w każdym roku sytuacja jest nieco inna, odnotowywane są bowiem pewne minimalne przesunięcia w przedstawionej powyżej liście.

    Wydawać się mogłoby zatem, że ukończenie wydziału prawa w jednej z uczelni wymienionych na pierwszych miejscach listy sporządzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości gwarantuje sukces na egzaminie wstępnym każdej aplikacji prawniczej. Pamiętajmy jednak, że powyższe zestawienie jest jednak statystyką, a ta w porównaniu z rzeczywistością wygląda nieco inaczej. Innymi słowy, ukończenie nawet najlepszej uczelni w kraju nie da nam 100% pewności zdania egzaminu wstępnego, jeśli nie będziemy solidnie przykładać się do nauki. Owszem uczelnie mogą w lepszy lub gorszy sposób przekazywać wiedzę swoim studentom, co będzie oczywiście miało jakiś wpływ na zdawalność egzaminów korporacyjnych, jednak dużo ważniejsza jest samodzielna praca i determinacja w dążeniu do wyznaczonych celów, a te jak pokazuje praktyka mają zdecydowanie większe znaczenie w omawianym zakresie.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE