Odpowiedzialność dyscyplinarna zawodowego prawnika przynależącego do jednej z dwóch omawianych korporacji, jest oczywiście jedną z kilku rodzajów odpowiedzialności. Adwokaci i radcowie prawni odpowiadają bowiem za swoje zaniedbania także cywilnie, niekiedy również i karnie. Wracając jednak do kwestii dyscyplinarnej – została ona uregulowana w sposób szczegółowy w dwóch ważnych dla prawników aktach prawnych – ustawie Prawo o adwokaturze oraz ustawie o radcach prawnych.
Już teraz trzeba podkreślić, że polskie społeczeństwo jest świadome istniejących i przysługujących mu praw. W związku z tym niezadowoleni klienci adwokatów i radców prawnych w coraz większej liczbie korzysta ze skarg na prawników, inicjując tym postępowanie dyscyplinarne. Liczba takich spraw z roku na rok jest liczniejsza, przy tym jest to jednocześnie duży kłopot dla samorządów i obwinionych prawników – postępowanie dyscyplinarne trzeba bowiem odpowiednio zorganizować i przeprowadzić, a prawnik może w ostateczności zostać pozbawiony prawa do wykonywania zawodu (dzieje się tak w sytuacji ciężkiego zaniedbania lub naruszenia przepisów oraz powtarzalności czynów). Z pomocą radcom i adwokatom ma przyjść jednak sam ustawodawca – w Senacie trwają prace mające zmniejszyć liczbę spraw dyscyplinarnych przez modyfikację przepisów w tym zakresie.
Na czym jednak miałyby polega te zmiany? Przede wszystkim ujednoliceniu ma ulec katalog kar i zasady przeprowadzania postępowań dyscyplinarnych dla dwóch korporacji. Po wejściu w życie zmian adwokaci i radcowie będą do siebie zbliżeni jeszcze bardziej – to z kolei wywoła pytania o ewentualną możliwość połączenia tych zawodów (szczególnie, że już w przyszłym roku radcowie uzyskają kompetencje adwokatów w zakresie reprezentacji oskarżonego w postępowaniu karnym). Chęć połączenia dwóch korporacji nie jest jednak przyczyną zmian w zakresie regulacji postępowania dyscyplinarnego. Głównym ich celem było uproszczenie procedury ze z względu na powiększającą się liczbę adwokatów i radców, a co za tym idzie i spraw dyscyplinarnych. Nowością mam być także zmiana instytucji przedawnienia – wg projektu przedawnienie ma być wydłużone z pół roku do roku w przypadku roszczeń zniesławienia lub znieważenia, ściganych z oskarżenia prywatnego. Przedawnienie karalności czynu adwokata lub radcy prawnego nie ulegnie jednak zmianie (dla przypomnienia jeżeli od czynu upłynęło ponad 3 lata, pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej prawnika jest niemożliwe).
Na chwilę obecną zmiany są konsultowane w Senacie. Wg wstępnych założeń modyfikacja procedury dyscyplinarnej będzie jednak omawiana także z samorządem adwokackim i radcowskim – ostatecznie nowe przepisy będą dotyczyły adwokatów i radców, a nie senatorów czy posłów. Już teraz środowisko prawnicze podkreśla, że ujednolicenie dwóch postępowań jest ciekawym rozwiązaniem, niemniej jednak adwokaci i radcowie chcą brać aktywny udział w tworzeniu przyszłych przepisów. Wydaje się, że zanim wejdą one w życie, upłynie przynajmniej rok.