- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesKto musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE?

    Kto musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE?

    Co to jest VAT UE?

    Czym jest VAT UE? VAT UE to europejski numer NIP, który musi posiadać każdy podatnik VAT, jeżeli zawiera transakcje handlowe na terenie Unii Europejskiej. Aby go uzyskać, należy zarejestrować się, jako płatnik VAT w urzędzie skarbowym, a do tego celu służy druk VAT – R. Kto konkretnie musi zarejestrować się jako płatnik VAT UE?

    Kto musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE?

    Jako podatnik VAT UE musi zarejestrować się każdy, kto chce:
     

    • dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi w UE
    • dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych i korzystać ze zwolnienia VAT z uwagi na nieprzekroczenie obrotu 200 tys. zł oraz gdy:
      •   wartość transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w danym roku podatkowym równowartość 50 tys. zł
      •   chce świadczyć wewnątrzwspólnotowo usługi, dla których miejscem rozliczenia podatku z transakcji jest kraj nabywcy.

    Po zarejestrowaniu właściwy urząd skarbowy nada  "europejski" NIP. We wspomnianych wyżej transakcjach należy posługiwać się NIP z przedrostkiem "PL".

    Formularz VAT-R

    Do rejestracji służy formularz VAT-R.  Jeżeli posiadasz już status czynnego podatnika VAT dla transakcji krajowych, dokonujesz tylko odpowiedniej aktualizacji zgłoszenia VAT-R. Potwierdzenie nadania numeru VAT-UE otrzymuje się na formularzu VAT-5UE. Od tej chwili dla potrzeb rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych istnieje obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej, poprzedzonym kodem PL.

    PAMIĘTAJ! Musisz zawsze zweryfikować status zagranicznego kontrahenta – jeśli nie jest podatnikiem VAT-UE, to usługi będą opodatkowane w Polsce (a nie w kraju UE jak w przypadku świadczenia usług dla podatników). Do weryfikacji służy system VIES.

    Jak się zarejestrować? Jeśli:
     

    • prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – zgłoszenie złóż do urzędu skarbowego (właściwego dla twojego miejsca zamieszkania)
    • prowadzisz firmę jako osoba prawna (np. spółka z o.o.) lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie) – zgłoszenie złóż do urzędu skarbowego (właściwego dla siedziby podmiotu)
    • nie masz siedziby w Polsce, ale na stałe prowadzisz tutaj działalność gospodarczą – zgłoszenie złóż do urzędu skarbowego (właściwego dla stałego miejsca prowadzenia działalności)
    • nie masz miejsca zamieszkania, siedziby, ani na stałe nie prowadzisz działalności gospodarczej w Polsce – zgłoszenie złóż do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
       


    Podstawa prawna:

    Art. 8, 9, 28a-28o, 31a 33, 42, 86, 100, 109 Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U.2022.931).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE