- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiNie zawsze trzeba mieć kasę fiskalną

    Nie zawsze trzeba mieć kasę fiskalną

    Okazuje się jednak, że nie wszyscy podatnicy muszą rejestrować sprzedaż za pośrednictwem kasy fiskalnej. Minister Finansów może zwolnić określone grupy podatników z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących. Zwolnienie takie zostało wprowadzone przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 29 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2012 poz. 1382), które daje możliwość zwolnienia z posiadania kasy do dnia 31 grudnia 2014 r. Zwolnienie obejmuje czynności wymienione w samym rozporządzeniu a także w załączniku do rozporządzenia.

    Rozporządzenie określa, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym m. in. podatników, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym działalność kwota obrotu z tego tytułu nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20.000 zł. Istnieje jednak także kilka wyłączeń np. nie stosuje się w przypadku podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym byli obowiązani do ewidencjonowania lub przestali spełniać warunki do zwolnienia.

    Załącznik do rozporządzenia określa ponadto czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania w zakresie dostawy towarów lub świadczenia usług określonych w tym załączniku. I tak zwolnienie obejmuje np. usługi związane z rolnictwem lub energią elektryczną, dostawą wody, zbierania odpadów, transportu itp. Zwolnienie dotyczy także określonych czynności związanych ze sprzedażą m. in. takich jak:

    1. usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym,
    2. dostawę produktów (rzeczy) – dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar,
    3. dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres);
    4. świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

     

    Reasumując, podatnik może skorzystać z prawa do nie dokonywania rejestracji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących (kas fiskalnych) o ile spełnia warunki przepisów, w tym warunki Rozporządzenia. Może to dotyczyć zarówno osiąganej sprzedaży, określonych rodzajów towarów lub usług albo sposobu dokonywania sprzedaży. Należy jednak pamiętać aby przepisy w tym zakresie stosować wprost, tzn. nie rozszerzać ich na te rodzaje sprzedaży, które wprost nie zostały określone w przepisach.

    Jarosław Olejarz

    Radca prawny

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE