- Reklama -
czwartek, 16 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiNowe zwolnienie podatkowe już w 2015 r.

    Nowe zwolnienie podatkowe już w 2015 r.

    Wg projektu nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, zwolnienie będzie dotyczyło sumy pieniężnej przyznanie stronie w wyniku uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowania. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy ma prawo, aby jego sprawa została rozpoznana przez sąd bez nieuzasadnionej zwłoki, w przeciwnym razie można skorzystać ze skargi na przewlekłość postępowania. Jeśli uzyskamy postanowienie sądu stwierdzające, że w naszej sprawie nastąpiła przewlekłość postępowania, możemy w odrębnym postępowaniu dochodzić naprawienia szkody wynikłej z tej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika (w sprawach egzekucyjnych). Uzyskane odszkodowanie nie będzie już w przyszłym roku opodatkowane.

    Przypomnijmy, że w zależności od rodzaju postępowania wnioskodawcami w sprawie przedmiotowej skargi mogą być odpowiednio:

    • W postępowaniu w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, o wykroczenia – strona;
    • W postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary – strona lub wnioskodawca;
    • W postępowaniu karnym – strona oraz pokrzywdzony, nawet jeśli nie jest stroną;
    • W postępowaniu cywilnym – strona, uczestnik postępowania bądź interwenient uboczny;
    • W postępowaniu sądowo-administracyjnym – skarżący oraz uczestnik postępowania na prawach strony;
    • W postępowaniu egzekucyjnym oraz w innym postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia sądowego – strona oraz inna osoba realizująca swoje uprawnienia w tym postępowaniu.

    Celem skargi na przewlekłość postępowania jest przeciwdziałanie trwającej przewlekłości, zaś jej funkcją przede wszystkim wymuszenie nadania sprawie odpowiedniego, sprawnego biegu procesowego. Służy temu zarówno samo stwierdzenie wystąpienia przewlekłości w postępowaniu, jak i możliwość zalecenia podjęcia przez sąd rozpoznający sprawę co do istoty odpowiednich czynności w wyznaczonym terminie. Cel ten nie może zostać zrealizowany w sytuacji, kiedy postępowanie zostało prawomocnie zakończone.

     

    Przepisy omawianej ustawy przewidują, że skargę składa się w toku postępowania w sprawie do sadu, przed którym toczy się postępowanie. Opłata od skargi wynosi 100 zł, przy czym jeżeli zostanie ona uznana bądź odrzucona, to sąd zwraca z urzędu całość tak wniesionej opłaty. Jeżeli jednak przedmiotem skargi jest przewlekłość postępowania egzekucyjnego lub innego postępowania dotyczącego wykonania orzeczenia sądowego, to wówczas skargę należy wnieść do sądu okręgowego, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja lub wykonywane są inne czynności, a gdy egzekucja lub inne czynności postępowania prowadzone są w dwu lub więcej okręgach – do sądu, w okręgu którego dokonano pierwszej czynności. Skarga jest jednak rozpatrywana, co do zasady przez sąd przełożony nad sądem, co do którego skarga się odnosi w trzyosobowym składzie.

    Wg nowych przepisów wprowadzi się zwolnienie mające związek ze świadczeniami, które podatnik może uzyskać na podstawie ustawy o skardze na naruszanie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez zbędnej zwłoki. Tym samym odszkodowanie zasądzone w związku przewlekłością postępowania nie będzie już więcej opodatkowane. W praktyce może to dotyczyć nawet kwoty 20 000 zł – odszkodowania w takiej wysokości były już nie raz wypłacane.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE