- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeŚwiadectwo energetyczne w pytaniach i odpowiedziach

    Świadectwo energetyczne w pytaniach i odpowiedziach

    Co określa świadectwo energetyczne?

    Świadectwo charakterystyki energetycznej (świadectwo energetyczne) określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.

     

    Kiedy trzeba posiadać świadectwo energetyczne?

    Świadectwo energetyczne musi zostać sporządzone, gdy budynek lub część budynku (np. lokal mieszkalny lub użytkowy) będzie sprzedawany lub wynajmowany. Obowiązek ten został wyszczególniony w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków już w 2015 roku, a wcześniej taki zapis znajdował się w Prawie budowlanym. Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest i nie będzie wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek” i nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.

    Kiedy świadectwo energetyczne nie jest wymagane?

    Z obowiązku sporządzania świadectw zwolnieni są inwestorzy/właściciele budynków:

    • wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
    • mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
    • podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
    • używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
    • przemysłowych oraz gospodarczych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
    • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).

    Jaką formę ma świadectwo energetyczne?

    Świadectwo charakterystyki energetycznej ma formę dokumentu papierowego, opatrzonego numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osoby uprawnionej. Fakt przekazania świadectwa zostanie odnotowany w akcie notarialnym. W przypadku braku jego przekazania notariusz pouczy zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE