- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesUmorzenie lub zwrot podatku - złóż wniosek!

    Umorzenie lub zwrot podatku – złóż wniosek!

    Podatnicy, którzy w latach 2003 – 2007 uzyskiwali dochody za granicą i chcą ubiegać się o umorzenie lub zwrot podatku dochodowego, powinni pośpieszyć się, ponieważ 6 lutego upływa termin składania wniosków. Z tego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy: którzy przynajmniej w jednym roku podatkowym w okresie od 2002 do 2007 roku uzyskiwali przychody z pracy za granicą, do których miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, w roku podatkowym, w którym uzyskali te przychody podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tj. podlegali obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

     

     

    W zależności od tego, czy podatnik rozliczył się w polskim urzędzie skarbowym, czy nie dopełnił tego obowiązku, czy ujawnił całe dochody, czy tylko ich część, ustawa za lata 2002-2007 przewiduje trzy rozwiązania. Pierwsze z nich polega na tym, że jeśli podatnik nie rozliczył się z dochodów z pracy za granicą w polskim urzędzie – skarbowym – umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za dany rok podatkowy. Wysokość umorzenia stanowi różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do uzyskanych za granicą przychodów z pracy metody wyłączenia z progresją. Drugie rozwiązanie określa, że jeśli podatnik rozliczył się z dochodów z pracy za granicą w polskim urzędzie skarbowym i odprowadził podatek – zwrot części podatku stanowiący różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za dany rok podatkowy przy zastosowaniu do uzyskanych za granicą przychodów z pracy metody wyłączenia z progresją. Natomiast trzecie rozwiązanie przewiduje, że jeśli podatnik rozliczył się tylko z części dochodów z pracy za granicą w polskim urzędzie skarbowym lub rozliczył całość tych dochodów, ale odprowadził tylko część podatku – umorzenie zaległości podatkowej i zwrot podatku. Łączna kwota umorzonej zaległości podatkowej i zwrotu podatku nie może przekroczyć kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do uzyskanych za granicą przychodów z pracy metody wyłączenia z progresją.

     

     

    Głównym warunkiem skorzystania z rozwiązań przyjętych w ustawie za lata 2002-2007 jest złożenie wniosku o umorzenie zaległości podatkowej oraz zwrot podatku dochodowego (PIT–AZ). W zależności od charakteru wniosku, na druku PIT-AZ należy zaznaczyć, że jest to wniosek o umorzenie zaległości podatkowej lub wniosek o zwrot podatku dochodowego, bądź wniosek o umorzenie zaległości podatkowej i o zwrot podatku dochodowego. Pierwszy z wymienionych wniosków należy złożyć w przypadku, gdy podatnik:
    – nie złożył zeznania podatkowego za rok objęty wnioskiem,
    – złożył zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale nie zapłacił podatku należnego,
    – złożył zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale nie wykazał (w całości lub w części) uzyskanych przychodów z pracy za granicą.
    Wniosek o zwrot podatku dochodowego, który należy złożyć w przypadku, gdy podatnik złożył zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, wykazał w nim uzyskane przychody z pracy za granicą i zapłacił należny podatek. Natomiast wniosek o umorzenie zaległości podatkowej i o zwrot podatku dochodowego, który należy złożyć w przypadku, gdy podatnik złożył zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale wykazał tylko część przychodów z pracy za granicą lub wykazał uzyskane przychody z pracy za granicą, ale zapłacił należny podatek w niepełnej wysokości.

     

     

    Wniosek może złożyć podatnik, małżonek podatnika, jeśli za rok podatkowy, za który składany jest wniosek, złożył z podatnikiem w ustawowym terminie wspólne zeznanie podatkowe, bądź pełnomocnik podatnika lub pełnomocnik jego małżonka. Wniosek może być również złożony wspólnie przez małżonków, jeśli za rok podatkowy, za który składany jest wniosek złożyli w ustawowym terminie wspólne zeznanie podatkowe.

     

     

    Naczelnik urzędu skarbowego, po otrzymaniu wniosku, oświadczenia i zeznania podatkowego z prawidłowo obliczonym podatkiem wydaje decyzję, w której określa wysokość umorzonej kwoty zaległości podatkowej lub kwoty zwrotu podatku dochodowego, lub umorzonej kwoty zaległości podatkowej i kwoty zwrotu podatku dochodowego. Zwrot podatku dochodowego nastąpi w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji określającej wysokość kwoty. W zależności, jaki sposób wypłaty podatnik wskazał we wniosku, zwrot nastąpi albo w kasie albo na wskazany rachunek bankowy podatnika lub rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, bądź za pośrednictwem przekazu pocztowego. Przy czym należy pamiętać, że kwota zwrotu wypłacona za pośrednictwem poczty jest pomniejszana o koszty jej przesłania.

     

     

    Od 2008 r. podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu do przychodów z pracy uzyskanych za granicą metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych przychodów metody wyłączenia z progresją. W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasady te stosuje się do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pierwszy raz z ulgi w podatku dochodowym będzie można skorzystać składając zeznanie podatkowe za rok 2008.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE