- Reklama -
sobota, 27 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoChoroba w trakcie urlopu wypoczynkowego

    Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego

    Choroba tuż przed urlopem

    W przypadku, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy pracodawca ma obowiązek przesunąć ten urlop na późniejszy termin. Jedną z takich okoliczności, która powoduje konieczność przesunięcia urlopu danej osoby jest niewątpliwie jej czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby. Warto wiedzieć, że obok choroby, niemożność wykorzystania urlopu może dotyczyć także odosobnienia spowodowanego chorobą zakaźną, odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy, a także urlopu macierzyńskiego. Co istotne, że we wszystkich w/w sytuacjach zatrudniony nie traci prawa do tego urlopu. Należy jednak pamiętać, że obowiązek wykazania, iż zachodzi jedna z przyczyn udzielenia urlopu w późniejszym terminie, spoczywa na pracowniku.

    Rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego, a choroba

    Choroba pracownika może również zdarzyć się w już w czasie trwania jego urlopu wypoczynkowego, co spowoduje, że nie będzie on mógł wykorzystać tego urlopu w pełni lub w części. Warto wiedzieć, że w takim przypadku nie traci on prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu, a pracodawca jest obowiązany udzielić go w terminie późniejszym. Nie ma znaczenia, jak długo trwała choroba w czasie urlopu. Co istotne, przesunięcie na inny termin części urlopu niewykorzystanej z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby następuje zawsze, nawet jeśli jest to tylko jeden dzień. Także i w tej sytuacji to pracownik musi wykazać przyczynę powodującą konieczność udzielenia urlopu w późniejszym terminie. Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udzielenia niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym tylko w przypadku choroby samego pracownika. Jeżeli więc, w trakcie trwania urlopu, pracownik sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, wówczas nie ma on prawa do otrzymania pozostałej, niewykorzystanej z tego powodu części urlopu. W takiej sytuacji, za cały okres urlopu przysługuje mu prawo do wynagrodzenia urlopowego, a nie chorobowego.

    Pracownik musi powiadomić pracodawcę o swojej chorobie

    Trzeba mieć na uwadze, że osoba, która chce otrzymać, niewykorzystaną z powodu choroby, część urlopu musi jak najszybciej powiadomić pracodawcę o przerwaniu urlopu. Ponadto powinna przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie za czas niezdolności do pracy. Co ważne, zwolnienie lekarskie trzeba dostarczyć do pracodawcy najpóźniej w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Jeżeli jednak pracownik nie przedstawi takiego zaświadczenia, wówczas pracodawca może uważać, iż skorzystał on z całego, nieprzerwanego urlopu. Oczywiście pracownik, który zachoruje w czasie trwania urlopu wypoczynkowego, a który nie zamierza wykorzystać choroby do przedłużenia tego urlopu, nie ma obowiązku dostarczenia pracodawcy żadnego zwolnienia lekarskiego.

    Na pracodawcy ciąży obowiązek udzielenie urlopu w późniejszym terminie

    Z kolei pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi części niewykorzystanego urlopu w późniejszym terminie. Późniejszy termin oznacza, że urlop powinien być udzielony do końca roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu lub najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Oczywiście termin ten należy uzgodnić z pracownikiem. Pracownik ma bowiem prawo złożyć wniosek o udzielenie mu niewykorzystanej części urlopu w określonym terminie. Termin ten nie jest jednak wiążący dla pracodawcy i może on ale nie musi się na niego zgodzić.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE