- Reklama -
środa, 15 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy potrącony rowerzysta może domagać się odszkodowania?

    Czy potrącony rowerzysta może domagać się odszkodowania?

    Na jakiej podstawie odpowiada kierowca samochodu, który potrącił rowerzystę?

    Zgodnie z art. 436 kodeksu cywilnego, samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody odpowiada na takiej samej zasadzie, jak prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody i w związku z tym ponosi odpowiedzialności za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ten ruch, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej, z wyłącznej winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.

    Do mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody można zaliczyć między innymi: samochody osobowe, samochody ciężarowe, motocykle, skutery, autobusy, pociągi, ciągniki itp. Zatem zarówno gdy rowerzysta zostanie potrącony przez samochód osoby, skutek czy autobus – kwestia odpowiedzialności kierującego będzie oparta na tej samej podstawie prawnej. Posiadacz pojazdu odpowiada za szkodę wyrządzoną rowerzyście na zasadzie ryzyka. Nie trzeba zatem wykazywać winy. W takiej sytuacji, przyjmuje się, że posiadacz pojazdu jest zawsze odpowiedzialny za wyrządzoną szkodę – oczywiście za wyjątkiem sytuacji, kiedy występują wspomniane na początku tzw. przesłanki egzoneracyjne, czyli wyłączające jego odpowiedzialność: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej czy też wyłączna wina rowerzysty. Reasumując kwestie związane z podstawą prawną odpowiedzialności posiadacza pojazdu, należy stwierdzić, że w sytuacji gdy rowerzysta dozna jakiegokolwiek uszczerbku w związku potrąceniem go przez samochód, to nie musi on udowadniać winy kierowcy, ponieważ zachodzi tutaj odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.


    Czy w celu dochodzenia odszkodowania potrącony rowerzysta musi czekać na prawomocny wyrok?

    Z uwagi na to, że podstawa prawna odpowiedzialności posiadacza pojazdu oparta jest na zasadzie ryzyka, to rowerzysta nie musi wykazywać jego winy. Wina kierowcy nie stanowi w tym przypadku warunku odpowiedzialności cywilnej, a zatem w celu dochodzenia odszkodowania nie trzeba czekać na prawomocne orzeczenie świadczące o winie kierowcy za powstanie zdarzenia. Należy wskazać, że generalnie przesłanki odpowiedzialności karnej różnią się od przesłanek odpowiedzialności cywilnej, a co za tym idzie uniewinnienie kierowcy samochodu nie jest jednoznaczne z tym, że nie ponosi on odpowiedzialności cywilnej za zaistniały wypadek.


    Od kogo potrącony rowerzysta może żądać wypłaty odszkodowania?

    W celu dochodzenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i/lub odszkodowania tytułem poniesionych kosztów leczenia – należy zgłosić wypadek oraz jego konsekwencje wraz żądaniem wypłacenia stosownego zadośćuczynienia i/lub odszkodowania do zakładu ubezpieczeń, w którym pojazd sprawcy ma zawarte ubezpieczenie OC.W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie przez poszkodowanego.


    Podstawa prawna:

    art. 436 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

    art. 14 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE