- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDopalacze pod kontrolą

    Dopalacze pod kontrolą

    Kontrola dopalaczy

    Głównym celem zmian jest wprowadzenie rozwiązania, polegającego na objęciu kontrola ustawową substancji chemicznych, które w 2010 r. były przedmiotem obrotu handlowego w sklepach z tzw. „dopalaczami”. Zaproponowane przepisy dostosowują procedury związane z profilaktyką oraz zwalczaniem wytwarzania i obrotu substancjami o działaniu psychoaktywnym do obowiązujących i praktykowanych procedur w większości państw Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania ograniczają skutecznie możliwość przywozu do Polski środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych. Wprowadzono istotne ograniczenia możliwości przywozu do Polski środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem – zakazane jest wytwarzanie i wprowadzania do obrotu środków zastępczych, nie istniał natomiast zakaz ich przywozu. Takie rozwiązanie ma się przyczynić do eliminowania dopalaczy już na etapie granic państwa.

    Substancje psychoaktywne

    Do projektu ustawy wprowadzono pojęcie i definicję substancji psychoaktywnej. Zgodnie z zaproponowaną definicją jest to substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy. Zdefiniowano także ziele konopi innych niż włókniste. Pozwoli to wykluczyć trudności związane z interpretacją aktualnie obowiązującego przepisu, w związku z podziałem na różne etapy wegetacji rośliny. Nowelizacja tego przepisu zakłada, że kontroli będzie podlegała każda forma ziela konopi, zawierająca powyżej 0,2 proc. THC (delta–9–tetrahydrokannabinolu). Liście i łodygi konopi zawierają znaczne ilości THC i są stosowane jako środek odurzający, nie ma zatem powodu, aby je wyłączać z kontroli. Zatem w sytuacji, gdy w zmielonym suszu znajdują się części roślin nieposiadające THC oraz części roślin zawierające powyżej 0,20% tych substancji, pod uwagę brana będzie wartość THC w całej zatrzymanej próbce suszu.

    Na mocy nowych przepisów Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie uprawniona do nadzoru nad przestrzeganiem zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych. Natomiast zakaz przywozu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych będzie egzekwowany przez organy Służby Celnej.

    Dawkowanie leków

    Zważywszy na zwiększenie świadomości stosowania leków oraz bezpieczeństwo pacjentów w procesie „samoleczenia”, farmaceuci i technicy farmaceutyczni będą informować o sposobie dawkowania oraz możliwych zagrożeniach i działaniach niepożądanych, związanych ze stosowaniem wydawanych produktów leczniczych, które zawierają w składzie substancje psychoaktywne. Zgodnie z nowymi przepisami, farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie mógł odmówić wydania takiego produktu tej samej osobie, jednego dnia w ramach kilku transakcji sprzedaży, gdy uzna, że produkt może zostać wykorzystany w celach pozamedycznych, powodujących zagrożenie dla zdrowia i życia. Za wydawanie produktów leczniczych bez ograniczeń w zakresie ustalonych poziomów maksymalnej zawartości substancji psychoaktywnej, będzie grozić kara pieniężna do 50 000 złotych. Jej wysokość będzie uzależniona od okresu, stopnia oraz okoliczności naruszenia przepisów. Karę pieniężną będzie nakładał wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE