- Reklama -
czwartek, 9 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDziedziczenie na nowych zasadach

    Dziedziczenie na nowych zasadach

    Dziedziczenie to główne zagadnienie prawa spadkowego, które stało się przedmiotem najnowszej nowelizacji. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która zakłada szereg istotnych zmian. Przyjrzyjmy się im bliżej.

    Dziedziczenie czekają zmiany

    Dziedziczenie to główne zagadnienie prawa spadkowego, które stało się przedmiotem najnowszej nowelizacji. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która zakłada szereg istotnych zmian. Przyjrzyjmy się im bliżej, bowiem prócz modyfikacji kręgu spadkobierców, reform obejmuje także ułatwienia dla osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych, czy nowe przesłanki niegodności dziedziczenia.

    Dziedziczenie w trzeciej grupie spadkowej

    Jedna z kluczowych zmian obejmie dziczenie w trzeciej grupie spadkowej, czyli dziedziczenie dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych. Reforma zakłada, że krąg spadkobiorców został w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich dzieci. Zgodnie z nowymi przepisami, stryjeczne i cioteczne wnuki oraz dalsze pokolenia, często nieutrzymujące faktycznych relacji ze spadkodawcą, zostały wyłączone od dziedziczenia po nim.

    Dziedziczenie w trzeciej grupie spadkowej w praktyce

    W praktyce dziedziczenie w trzeciej grupie wyglądać będzie tak, że jeśli któryś z dziadków spadkodawcy umrze przed spadkodawcą, udział w spadku, który by mu przypadał, zostanie podzielony równo między jego dzieci. Natomiast gdy taka sytuacja dotyczyć będzie dzieci dziadków spadkodawcy (jego stryjostwa lub wujostwa), udział spadkowy przypadał będzie w równych częściach ich dzieciom.

    Uzasadnienie zmian w trzeciej grupie spadkowej

    Jak wskazuje prawodawca, zmiany obejmujące dziedziczenie w trzeciej grupie spadkowej wymagały zmian. Nowelizacja ma więc dostosować prawo spadkowe do faktycznych relacji rodzinnych. Nie będzie już potrzeby prowadzenia długotrwałych poszukiwań dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdają sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe.

    Inne zmiany w prawie spadkowym

    Reforma prawa spadkowego, która niebawem wejdzie w  życie obejmuje również inne zmian. Między innymi wprowadza nowe przesłanki niegodności dziedziczenia. Osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego mogą zostać wyłączone z dziedziczenia. Dotyczy to również osób, które uporczywie uchylały się od sprawowania nad spadkodawcą pieczy.

    Z kolei w wypadku osób małoletnich oraz ubezwłasnowolnionych reforma zakłada, że złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego. Nowelizacja zakłada, że w takich sytuacjach obowiązujący sześciomiesięczny termin na złożenie takiego oświadczenia zostanie zawieszony na czas trwania postępowania w przedmiocie zezwolenia.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE